w ,

Jeśli jesteś alergikiem nowa szczepionka Pfizera może nie być dla Ciebie. Jest ostrzeżenie

U dwóch pracowników brytyjskiej służby zdrowia po szczepieniu preparatem od Pfizera wystąpiła reakcja anafilaktyczna. Okazuje się, że ostre reakcje alergiczne, mogą wykluczyć niektóre osoby ze szczepień tym preparatem.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Brytyjska Agencja Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej wydała ostrzeżenie. Osoby, które borykały się w przeszłości z silnymi reakcjami alergicznymi na leki, żywność lub szczepionki, nie powinny przyjmować preparatu od Pfizer/BioNTech.

Komunikat pojawił się po, gdy u dwóch pracowników NHS (odpowiednik NFZ) po wtorkowym szczepieniu zaobserwowano reakcje alergiczne niedługo po przyjęciu szczepionki. Obie osoby cierpią na poważne alergie, dlatego zawsze mają przy sobie odpowiedni środek z adrenaliną. Pracownicy NHS są już wyleczenie i nie obserwują innych niepokojących objawów.

Eksperci uspokajają twierdząc, że nie ma leków idealnych. Każdy może mieć jakieś skutki uboczne dlatego przed jego przyjęciem należy rozważyć ryzyko. Zgodnie z badaniami, szczepionka od Pfizera jest obarczona ryzykiem średnio 1 reakcji alergicznej na 1000 zaszczepionych osób.

Ostrzeżenie jakie pojawiło się w przypadku tej nowej szczepionki zostało wydane jako środek zapobiegawczy, ponieważ takie sytuacje są ”dość częste w przypadku nowych szczepionek”, jak twierdzi profesor Stephen Powis, dyrektor NHS w Anglii.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Mimo, że lista możliwych przeciwskazań dotyczących szczepionki na koronawirusa nie jest długa, to brakuje w jej przypadku badań na różnych grupach pacjentów. Właśnie to stało się powodem niezatwierdzenia preparatu w Szwajcarii.

Czym jest reakcja anafilaktyczna?

Anafilaksja (reakcja anafilaktyczna) to natychmiastowa reakcja alergiczna, która ma miejsce po kontakcie z alergenem, na który uczulony jest organizm. Mimo, iż reakcja ta może dotyczyć niemal każdego narządu, to najczęstsze są reakcje takich płuca i przewód pokarmowy a także skóra czy układ krążenia.

Objawy anafilaksji pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku lub kilkunastu minut od zetknięcia z alergenem i szybko narastają. 

Najczęstsze objawy wstrząsu anafilaktycznego to:

 • Stadium 0 Reakcja miejscowa: zmiany ograniczone w miejscu kontaktu z alergenem – rumień, obrzęk;
 • Stadium 1 Lekka reakcja ogólna: zmiany skórne rozsiane – świąd, pokrzywka, rumień; wyciek z nosa, łzawienie, dysfonia; niepokój, ból głowy;
 • Stadium 2 Nasilona reakcja ogólna: reakcje skórne jak w stadium 1; hipotonia, tachykardia, arytmia, duszność, objawy dyspepsji (nudności, wymioty, biegunka), odczuwanie lęku;
 • Stadium 3 Groźna reakcja ogólna: objawy wstrząsu anafilaktycznego – ciężka hipotonia, obrzęk krtani, bronchospazm (skurcz oskrzeli) prowadzący do asfikcji, zaburzenia świadomości, ostra dyspepsja;
 • Stadium 4 Niewydolność narządowa – niewydolność krążeniowa prowadząca do zatrzymania oddechu.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

   Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

   Otrzymali szczepionkę na COVID-19 i doznali urazu twarzy. Czy to skutek uboczny?

   Matka wylewała wrzątek na 19-miesięczną córeczkę. Prawie godzinę słuchała agonii dziewczynki