w ,

Jeśli jesteś alergikiem nowa szczepionka Pfizera może nie być dla Ciebie. Jest ostrzeżenie

U dwóch pracowników brytyjskiej służby zdrowia po szczepieniu preparatem od Pfizera wystąpiła reakcja anafilaktyczna. Okazuje się, że ostre reakcje alergiczne, mogą wykluczyć niektóre osoby ze szczepień tym preparatem.

Sponsorowane

Brytyjska Agencja Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej wydała ostrzeżenie. Osoby, które borykały się w przeszłości z silnymi reakcjami alergicznymi na leki, żywność lub szczepionki, nie powinny przyjmować preparatu od Pfizer/BioNTech.

Komunikat pojawił się po, gdy u dwóch pracowników NHS (odpowiednik NFZ) po wtorkowym szczepieniu zaobserwowano reakcje alergiczne niedługo po przyjęciu szczepionki. Obie osoby cierpią na poważne alergie, dlatego zawsze mają przy sobie odpowiedni środek z adrenaliną. Pracownicy NHS są już wyleczenie i nie obserwują innych niepokojących objawów.

Eksperci uspokajają twierdząc, że nie ma leków idealnych. Każdy może mieć jakieś skutki uboczne dlatego przed jego przyjęciem należy rozważyć ryzyko. Zgodnie z badaniami, szczepionka od Pfizera jest obarczona ryzykiem średnio 1 reakcji alergicznej na 1000 zaszczepionych osób.

Ostrzeżenie jakie pojawiło się w przypadku tej nowej szczepionki zostało wydane jako środek zapobiegawczy, ponieważ takie sytuacje są ”dość częste w przypadku nowych szczepionek”, jak twierdzi profesor Stephen Powis, dyrektor NHS w Anglii.

Sponsorowane

Mimo, że lista możliwych przeciwskazań dotyczących szczepionki na koronawirusa nie jest długa, to brakuje w jej przypadku badań na różnych grupach pacjentów. Właśnie to stało się powodem niezatwierdzenia preparatu w Szwajcarii.

Czym jest reakcja anafilaktyczna?

Anafilaksja (reakcja anafilaktyczna) to natychmiastowa reakcja alergiczna, która ma miejsce po kontakcie z alergenem, na który uczulony jest organizm. Mimo, iż reakcja ta może dotyczyć niemal każdego narządu, to najczęstsze są reakcje takich płuca i przewód pokarmowy a także skóra czy układ krążenia.

Objawy anafilaksji pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku lub kilkunastu minut od zetknięcia z alergenem i szybko narastają. 

Najczęstsze objawy wstrząsu anafilaktycznego to:

  • Stadium 0 Reakcja miejscowa: zmiany ograniczone w miejscu kontaktu z alergenem – rumień, obrzęk;
  • Stadium 1 Lekka reakcja ogólna: zmiany skórne rozsiane – świąd, pokrzywka, rumień; wyciek z nosa, łzawienie, dysfonia; niepokój, ból głowy;
  • Stadium 2 Nasilona reakcja ogólna: reakcje skórne jak w stadium 1; hipotonia, tachykardia, arytmia, duszność, objawy dyspepsji (nudności, wymioty, biegunka), odczuwanie lęku;
  • Stadium 3 Groźna reakcja ogólna: objawy wstrząsu anafilaktycznego – ciężka hipotonia, obrzęk krtani, bronchospazm (skurcz oskrzeli) prowadzący do asfikcji, zaburzenia świadomości, ostra dyspepsja;
  • Stadium 4 Niewydolność narządowa – niewydolność krążeniowa prowadząca do zatrzymania oddechu.
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      Otrzymali szczepionkę na COVID-19 i doznali urazu twarzy. Czy to skutek uboczny?

      Matka wylewała wrzątek na 19-miesięczną córeczkę. Prawie godzinę słuchała agonii dziewczynki