w ,

Otrzymali szczepionkę na COVID-19 i doznali urazu twarzy. Czy to skutek uboczny?

Daily Mail opublikował artykuł dotyczący wolontariuszy, którzy przyjęli szczepionkę na COVID-19 wyprodukowaną przez Pfizer’a. Powołując się informacje z brytyjskiej Agencji ds. Żywności i Leków, dziennik donosi, że 4 ochotników po szczepieniu doznało porażenia nerwów twarzy. Eksperci uspokajają.

Sponsorowane

Wczoraj, 8 grudnia, Wielka Brytania rozpoczęła ogólnokrajowy proces szczepień przeciw COVID-19. Stali się tym samym swoistym prekursorem w skali całego świata, gdyż programy szczepień w innych państwach zaplanowane są w większości na pierwsze miesiące przyszłego roku. Podobnie jak ogłasza się w Polsce, na Wyspach szczepionka jest darmowa a jej przyjęcie jest dobrowolne.

Doniesienia Daily Mail w sprawie ochotników, którzy przyjęli szczepionkę rozbudziły niepokój wśród obywateli. W związku z tym głos postanowiła zabrać Agencji ds. Żywności i Leków z Wielkiej Brytanii. Rzekome powikłania jakie miały wystąpić u ochotników to tzw. porażenie Bella (porażenie nerwu twarzowego).

Zgodnie z opinią Agencji ds. Żywności i Leków, porażenie nerwu twarzowego, które zaobserwowano u tych osób mogło wystąpić w sposób zupełnie przypadkowy (mając na uwadze liczbę zaszczepionych osób, u których taki objaw nie wystąpił). Mimo, że objaw nie dowodzi w żaden sposób, aby szczepionka Pfizera miała wywoływać taki objaw jako skutek uboczny, to kontrolerzy Agencji ds. Żywności i Leków apelują aby szczegółowo obserwować to zjawisko.

U wszystkich osób, które zauważyły u siebie porażenie nerwu twarzowego i przyjęły szczepionkę, ten niepokojący objaw minął i już mają się dobrze.

Sponsorowane

Czym jest porażenie Bella (porażenie nerwu twarzowego)

Porażenie nerwu twarzowego, znane również pod nazwą porażenie Bella to mocne osłabienie lub nawet całkowity paraliż mięśni twarzy. Niekiedy swoimi objawami morze przypominać wręcz udar mózgu. Pojawia się samoistnie i bardzo szybko. Z reguły obciąża jedną stronę twarzy – bardzo rzadko dotyka dwóch stron. W wyniku porażenia mięśnie twarzy wydają się sztywne i opadające.

Takie porażenie pojawia się z zaskoczenia nawet u osób, które uchodzą za całkowicie zdrowe.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Niemal cała opozycja żąda odwołania wicepremiera Kaczyńskiego

   Jeśli jesteś alergikiem nowa szczepionka Pfizera może nie być dla Ciebie. Jest ostrzeżenie