w ,

Szwajcaria nie zatwierdzi szczepionek przeciwko COVID-19 w obecnej formie. Dlaczego?

Swissmedic to szwajcarski regulator rynku leków. Wczoraj świat obiegła waidomość, że w wyniku braku niezbędnych informacji dotyczących trzech różnych szczepionek, Swissmedic ich nie zatwierdził.

Sponsorowane

Problem dotyczy szczepionek produkowanych przez Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna. Swissmedic z Berna w wyniku analizy danych, które zostały dostarczone przez ww. producentów, stwierdził, że braki w dokumentacji dotyczące istotnych danych, np. bezpieczeństwa, skuteczności czy jakości szczepionki wymagają uzupełnienia. Wymagania przekezano producentom.

Nie mamy danych na temat skuteczności badań klinicznych i ważnych grup, które uczestniczyły w tych rozległych badaniach.

– powiedział Claus Bolte, szef działu autoryzacji w Swissmedic, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek przez Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Czego wymaga Swissmedic?

Szwajcarski regulator zaznaczył, że w przypadku szczepionki, która na rynek ma zostać wprowadzaona tak szybko, ijej zatwierdzenie wymaga ogromnego zaufania zarówno do organów władzy jak i producentów. W związku z tym niezwykle istotne jest dokładne zbadanie wpływu szczepionki na różne grupy ludzi i dlatego Swissmedic domaga się uzupełnienia dokumentacji o dane na temat chorób, które wcześniej wystąpiły u osób, które brały udział w badaniach.

Sponsorowane

Szwajcaria rozpoczęcie procesu szczepień na COVID-19 zaplanowała na początek stycznia. Wstępnie oszacowano, że zaszczepionych zostanie 6 milionów mieszkańców tego kraju. Podobnie jak w Polsce, szczepionki mają być bezpłatne a pierwszeństwo szczepień przypadnie pracownikom służby zdrowia i grupom podwyższonego ryzyka (seniorzy, osoby z cukrzycą, przewlekłymi chorobami płuc i nadciśnieniem).

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Szykuje się rewolucja dla kierowców. Opłaty za jazdę po mieście?

   Były poseł miażdży biznes Rydzyka w 1,5 minuty. Wideo jest hitem