Urlop będzie trwał o 12 dni dłużej? Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę. Jednak tylko jednej grupie zawodowej będzie przysługiwał wydłużony wypoczynek. W dodatku, aby z niego skorzystać trzeba będzie posiadać staż pracy wynoszący odpowiednio 10 i 20 lat.
Płatny urlop
Zgodnie z kodeksem pracy, każdej osobie, która podjęła pracę, przysługuje wraz z upływem każdego miesiąca 1,6 dnia wolnego lub 2,2 dnia. Wszystko zależy od stażu pracy i liczby dni urlopu płatnego, który nam przysługuje, czy jest to 20 czy 26 dni.
Urlop ma służyć dłuższemu odpoczynkowi i regeneracji. Do szybkiego relaksu służą za to weekendy.

Urlop dłuższy o 12 dni
Andrzej Duda podpisał ustawę, która upoważni pracowników jednej grupy zawodowej do jeszcze dłuższego odpoczynku. Od pracy będą mogli odpocząć nawet o 12 dni dłużej. Te dni będą przysługiwać pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy. Poprawkę do ustawy przygotowała sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Natomiast w lipcu 2021 roku Sejm przegłosował nowelizację, a w sierpniu nowe prawo podpisał prezydent.

Dlaczego pracownikom PIP przyznano dodatkowe wolne? Otóż złożyli oni petycję, w której wskazano zasadność ich przyznania. Argumenty jak widać okazały się trafne. W uzasadnieniu projektu można przeczytać:
Takie rozwiązanie, będące także wyrazem uznania dla pracowników PIP wykonujących czynności kontrolne (wielokrotnie bardzo stresujące), powinno przyczynić się do większej regeneracji pracowników PIP podczas ich urlopów wypoczynkowych, co będzie miało pozytywny wpływ na efektywność i intensywność ich działań podczas pracy
Zgodnie z przepisami pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy będzie przysługiwać dodatkowy urlop w wysokości 6 dni roboczych po osiągnięciu 10-letniego stażu pracy oraz 12 dni roboczych po osiągnięciu 20 lat.