w

Dzisiaj w Ziemię uderzy burza słoneczna! Jej skutki mogą dotknąć każdego

Naukowcy z centrum Prognozy Pogody Kosmicznej w USA ostrzegają, jeszcze dzisiaj w Ziemię ma uderzyć burza słoneczna. Ale spokojnie, nie będzie ona stanowić bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Może jednak mieć wpływ na telefonię komórkową, sygnały radiowe oraz GPS.

Sponsorowane

Burza słoneczna, co to takiego?

Burza słoneczna zbliża się do Ziemi z prędkością 1,6 miliona kilometrów na godzinę. Uderzy w naszą planetę jeszcze dzisiaj, tak poinformował portal spaceweather.com. Ale naukowcy uspokajają, nie zagraża ona zdrowiu ani życiu ludzi. Trzeba natomiast liczyć się z tym, że może spowodować awarię zasilania na całym świecie i wywołać burzę geomagnetyczną i zorze polarne na wysokich szerokościach geograficznych.

Co dokładnie ma się wydarzyć? Otóż satelity zlokalizowane w górnej warstwie atmosfery mogą zostać dotknięte burzą geomagnetyczną. W konsekwencji mogą pojawić się problemy techniczne w przekazywaniu sygnału telefonii komórkowej, telewizji satelitarnej czy nawigacji. Z powodu burzy mogą również nie działać sieci energetyczne, co będzie oznaczało przerwy w dostawie prądu.

Sponsorowane

Nie ma powodów do zmartwień

Centrum Prognozy Pogody Kosmicznej w Stanach Zjednoczonych podało także do informacji publicznej, że w dniu dzisiejszym mogą wystąpić problemy w komunikacji radiowej na wysokich częstotliwościach. Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery w USA sklasyfikowała burzę słoneczną na najniższym z możliwych poziomów.

Czy burza słoneczna będzie dla nas widoczna? Dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego UW w rozmowie z Polskiem Radiem “Czwórka”, powiedziała, że burzę słoneczną możemy obserwować jako rozbłyski słoneczne. Docierają one do warstwy ochronnej Ziemi. Mogą przez to wywoływać burze geomagnetyczne, czyli nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi.

Flickr

Ogólnie burze słoneczne to szereg zjawisk związanych ze zmianą aktywności słonecznej i tego, co się w ich ramach dzieje — tłumaczy dr Milena Ratajczak

Największa burza geomagnetyczną

Do tej pory największą burzę geomagnetyczną, jaka miała miejsce na Ziemi, zarejestrowano w 1859 roku. Spowodowała awarię sieci telegraficznej w całej Europie i Ameryce Północnej. Co więcej, kilku operatorów zostało porażonych prądem. Doszło też do spalenia linii telegraficznych.

W późniejszym okresie doszło jeszcze do kilku poważnych burz. Jedną z nich była ta, która miała miejsce w 1989 roku. W Kanadzie aż na dziewięć godzin kilka milionów ludzi pozostało bez prądu.

Sponsorowane

Wikimedia

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Iza Sucha

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Piorun uderzył prosto w trójkę rodzeństwa! Jedna z sióstr zrobiła zdjęcie

   2,5-latek utonął w jeziorze. “Rodzice całą noc imprezowali, lał się alkohol”