w

Od wczoraj ważne zmiany w szczepieniach przeciwko COVID-19. Dotyczą dorosłych

Od 2 listopada 2021 roku wszystkie osoby pełnoletnie, które zaszczepiły się już w pełni przeciwko koronawirusowi, mogą zgłosić się na szczepienie dawką przypominającą. Warunek to przyjęcie pełnego szczepienia co najmniej 6 miesięcy wcześniej. Dawka przypominająca ma zapewnić wysoką ochronę osobom, których odporność po takim czasie już się zmniejszyła. Gdzie znaleźć skierowanie i gdzie można zapisać się na przyjęcie kolejnej dawki?

Sponsorowane
SmileExpert

Dla kogo dawka przypominająca?

Osoby powyżej 50 roku życia mogły zapisywać się na przyjęcie dawki przypominającej już od połowy września. Kolejna dawka była też dostępna dla personelu medycznego, który ma kontakt z pacjentem i musi być dobrze chroniony. Od wtorku 2 listopada możliwość taka jest dostępna dla wszystkich osób dorosłych. Warunkiem jest wcześniejsze przyjęcie dwóch dawek preparatów Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna) lub Vaxzevria (AstraZeneca), albo jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 Vaccine Janssen.

Flickr

Sponsorowane

Kto zaszczepił się co najmniej 6 miesięcy temu, otrzyma automatycznie e-skierowanie. Jego wystawienie zależy zatem od daty ukończenia pełnego schematu szczepień. Jakie szczepionki otrzymają osoby, które zgłoszą się na przyjęcie kolejnej dawki? Będzie to preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce 0,3 ml lub Spikevax (Moderna) połową dawki 50 µg – 0,25 ml.

Flickr

Jak zapisać się na szczepienie?

Skierowanie na szczepienie dawką przypominającą powinno zostać wystawione automatycznie, gdy upłynie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia. Jeśli tak się jednak nie stanie, e-skierowanie może wystawić samodzielnie lekarz w punkcie szczepień – oczywiście, wyłącznie osobom uprawnionym. Na dawkę przypominającą można zapisać się przez stronę pacjent.gov.pl, albo przez aplikację mojeIKP. Można też skorzystać z telefonu – i to zarówno dzwoniąc, jak i wysyłając SMS. W tym pierwszym przypadku musimy skontaktować się z bezpłatną infolinią Narodowego Programu Szczepień, telefonując pod numer 989. Jeśli zaś wolimy umówić się przez SMS, wysyłamy na numer 664 908 556 lub numer 880 333 333 treść: SzczepimySie.

Wikimedia

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Aleksandra Gwóźdź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Zapierające dech w piersiach zjawisko nad Bałtykiem. Nie zdarza się często

   Nazywają je cmentariankami. Trudno nie zwrócić na nie uwagi, przychodząc na groby