w ,

Pfizer ogłosił, że ich szczepionka na COVID-19 jest w 90% skuteczna. “To przełom”

Dzisiaj rano koncern farmaceutyczny Pfizer ogłosił, że wyniki badań, które prowadzą nad szczepionką na COVID-19 wskazują na jej 90-procentową skuteczność. “Dzisiaj jest wielki dzień dla nauki i ludzkości.” – mówi dr Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer.

Sponsorowane

Prace nad szczepionką prowadzone były w ścisłej współpracy z niemiecką firmą BioNTech. Badania przeprowadzono na 43 tysiącach osób z różnych państw, którym podawano szczepionkę właściwą lub placebo. Wśród tych osób potwierdzono 94 przypadki zakażenia wirusem Sars-Cov-2, jednak 90% chorych to osoby, które otrzymały właśnie placebo.

Chcę podziękować tysiącom osób, które zgłosiły się na ochotnika do udziału w badaniu klinicznym, naszym współpracownikom akademickim i badaczom w ośrodkach badawczych oraz naszym kolegom i współpracownikom na całym świecie, którzy poświęcają swój czas temu kluczowemu przedsięwzięciu. Nie moglibyśmy zajść tak daleko bez ogromnego zaangażowania wszystkich tych osób.

– powiedział Bourla.

Zgodnie z informacją, którą przekazał Pfizer wyniki badania wskazują na współczynnik skuteczności szczepionki wynoszący powyżej 90% ale dopiero po 7 dniach od podania drugiej dawki. Oznacza to, że ochronę uzyskuje się po 28 dniach od rozpoczęcia szczepienia, które składa się 2 etapów. 

Eksperci mówią o pewnym przełomie, ponieważ skuteczność szczepionki przewidywana w najbardziej optymistycznych scenariuszach miała wynieść 75% a Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaakceptować miała szczepionkę, która zapewni już 50-procentową skuteczność.

Sponsorowane

Dzięki dzisiejszym wiadomościom jesteśmy o krok bliżej do zapewnienia ludziom na całym świecie tak potrzebnego przełomu, który pomoże zakończyć ten globalny kryzys zdrowotny. Z niecierpliwością czekamy na udostępnienie w nadchodzących tygodniach dodatkowych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa uzyskanych od tysięcy uczestników badań.

– kontynuuje Bourla.

Pfizer prognozuje, że do końca 2020 roku są w stanie wyprodukować do 50 milionów dawek szczepionki, a do końca 2021 roku – 1,3 miliarda. Jednak aby przystąpić do produkcji, niezbędna jest akceptacja FDA – o taką zgodę w trybie awaryjnym wystąpi Pfizer po ostatniej fazie testów.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maks Kurcz

Jeden komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Willa Sean’a Connery’ego jest na sprzedaż. Może “wejdziesz do środka”?

   Czy “Don Stanislao” czyli dokument na temat Stanisława Dziwisza pogrąży kardynała?