w

Tusk od dzisiaj może pobierać emeryturę. Kwota nie śniła się Polakom!

To właśnie dzisiaj przypadają urodziny Donalda Tuska, który urodził się dokładnie 22 kwietnia 1957 roku. Polityk kończy więc dziś 65 lat. Oznacza to jedno, osiągnął wiek emerytalny i może ubiegać się o wypłacanie emerytury. Jeśli zdecyduje się i złoży wniosek, wówczas jak na warunki polskiego emeryta, otrzyma naprawdę spore pieniądze. Serwis Fakt oszacował, o jakich pieniądzach mowa.

Sponsorowane

Donald Tusk osiągnął wiek emerytalny

Jeszcze w 2014 roku Tusk żalił się na forum, że ZUS wyliczyło mu emeryturę w wysokości “dwa tysiące z czymś”. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Mianowicie w 2014 roku został przewodniczącym Rady Europejskiej. Stanowisko to piastował aż do 2019 roku. I to właśnie z tego tytułu będzie przysługiwała mu całkiem spora emerytura, jak na polskie warunki.

Sponsorowane

Unijne przepisy mówią jasno, że szef Rady Europejskiej otrzyma emeryturę w wysokości 2/3 swoich zarobków. Czyli po odejściu z urzędu w wieku 62 lat (taki wiek obowiązuje unijnych urzędników), Donald Tusk do końca życia ma prawo pobierać sumę rzędu nawet 21 tys. zł miesięcznie.

Na ten moment Donald Tusk publicznie nie wypowiadał się na temat własnego przejścia na emeryturę, wciąż jest aktywny zawodowo. W roku 2021 ponownie stał się przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, równocześnie jest też przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.

Emerytura Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński póki co otrzymuje dietę w wysokości około 4 tys. zł brutto miesięcznie. Kwota 13 tys. zł uposażenia przepada, gdyż jest równocześnie członkiem rządu. Jako wicepremier dostaje dodatkowo około 21 tys. zł brutto (po sierpniowych około 25-procentowych podwyżkach), a oprócz tego, jako emeryt otrzymuje około 7 tys. zł brutto miesięcznie emerytury. Razem wychodzi kwota rzędu 32 tys. zł brutto miesięcznie.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Olek Żak

17 komentarze

  1. Sami go wybraliście i sami podarowaliscie mu takie pieniądze to co macie mu za źle lub narzekacie ile będzie dostawał niech doją dalej podatników ile się da 😂😂😂😂😂😂😂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane