w

Kolor oczu decyduje o Twojej atrakcyjności. Mężczyźni najczęściej wybierają jeden

O tym, czy dana kobieta uważana jest przez mężczyzn za atrakcyjną, decyduje wiele czynników. Jak pokazuje praktyka, jednym z nich może być kolor oczu. Badanie w tym zakresie przeprowadzili eksperci ze sklepu z soczewkami kontaktowymi. Wykorzystując popularne aplikacje randkowe – ustalili, jak kolor oczu, wpływa na opinie mężczyzn i kobiet w kwestii atrakcyjności danej osoby.

Sponsorowane

Najatrakcyjniejszy kolor oczu

Poszczególne profile kobiet, wśród których wybierali mężczyźni, różniły się jedynie barwą oczu. Wszystkie inne czynniki były takie same. Wyniki były sumą polubień, które zostawiali panowie pod profilami.

Jak się okazało, bezsprzeczną zwyciężczynią została pani o niebieskim kolorze oczu. Kolejne miejsca zajęły odcienie – brązowy, zielony. Na dalszych miejscach uplasowały się kolor piwny, czarny oraz fiołkowy. W przypadku mężczyzn najwięcej głosów otrzymał kolor piwny. Następne były – fiołkowy, czarny, niebieski oraz brązowy i zielony.

Pixabay
Sponsorowane

To nie jest przypadek

To, jaki kolor oczu uważamy za atrakcyjny, ma swoje korzenie w biologii i podświadomości. Jak wyjaśnia na łamach dayilymail.co.uk – dr Alexander Lapa, psychiatra z Ocean Recovery Centre.

Homo sapiens, czyli nasi najwcześniejsi przodkowie, pochodzą z okolic równika w dzisiejszej Afryce Środkowej. Bliskość równika oznaczała ekspozycję na działanie bardzo intensywnych promieni UV. Zgodnie z doborem naturalnym osobniki z większym poziomem melaniny, a w efekcie z ciemniejszą skórą i oczami miały większe szanse na dłuższe życie. Większe szanse na przeżycie to większe szanse na prokreację i przekazanie tych ciemnych cech charakterystycznych potomstwu. To wzmocniło ciemniejszą skórę, włosy i oczy w puli genów

Pixabay

Kobiety wybierają zatem chętniej mężczyzn o piwnych oczach, kierując się dobrem swojego przyszłego potomstwa. Jak jednak wyjaśnić atrakcyjność niebieskiego koloru oczu u kobiet.

Tu główną rolę grają czynniki kulturowe

Czynniki kulturowe często dyktują zbiorową świadomość tego, co jest uważane za atrakcyjne. W przypadku kobiet zwyczajowo wysoko cenione były blond włosy i niebieskie oczy, co często podkreślano i przedstawiano w mediach. Choć wszyscy mamy swoje własne preferencje, często jesteśmy podatni na to, co społecznie jest uznawane za atrakcyjne. Niedawny wzrost popularności mediów społecznościowych tylko to utrwalił – wyjaśnia dr Alexander Lapa.

Sponsorowane

Wikimedia

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Nadia Nowak

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Dostał uwagę na religii. Jednak to odpowiedź jego mamy wzbudziła w sieci emocje

    Młynarska upubliczniły stare zdjęcie Agaty Dudy. “Moim zdaniem jest wstrząsające”