w , ,

Sejm przegłosował ustawę o ochronie zwierząt. Zakaz hodowli zwierząt na futra

Wczoraj wieczorem, tj. 17.09.2020 roku przegłosowano w Sejmie projekt zmian w ustawie o ochronie praw zwierząt. Tzw. “piątka dla zwierząt” wprowadza w życie zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych czy ubój rytualny (z wyjątkami).

Sponsorowane

Aż 356 posłów głosowało za przyjęciem ustawy, 75 posłów było przeciw a 18 posłów wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedzone było debatą na temat wprowadzanych zmian i zakazów. Konfederacja wskazywała, że ustawa uderza bezpośrednio w polskich rolników i wieś. Szef klubu Lewicy, Krzysztof Gawkowski, przekonywał, że odpowiedzialność za zwierzęta powinna łączyć a nie dzielić.

Osoby, które dzisiaj stają po stronie braku szacunku do zwierząt powinny się wstydzić, że są na tej sali reprezentantami narodu. Odpowiedzialność za zwierzęta jest tym samym co odpowiedzialność za ludzi. Kto tego nie wie, ten zdradza zwierzęta. Wy, panowie z Konfederacji, jesteście tam, gdzie stoją ludzie, którzy zwierzęta maltretują, biją i maltretują.

– powiedział Gawkowski.

„Piątka dla zwierząt”

Ustawa w nowej formie wprowadza m.in.:

Sponsorowane
 • zakaz hodowli zwierząt futerkowych
 • zwiększenie uprawnień dla interweniujących członków organizacji prozwierzęcych (w tym wprowadzenie możliwości asysty policji podczas odbierania źle traktowanych zwierząt)
 • zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek
 • tymczasowe uwiązanie musi mieć długość minimum 6 m i zapewnić zwierzęciu powierzchnię wybiegową co najmniej 20 m kwadratowych.
 • precyzyjna definicja kojca oraz nadanie Inspekcji Weterynaryjnej prawa do nakładania mandatów, co ma wpłynąć na trzymanie zwierząt w odpowiednich warunkach.
 • zakaz występów zwierząt na arenach cyrkowych
 • schroniska mają prawo prowadzić tylko jednostki gminne oraz organizacje pożytku publicznego chroniące zwierzęta, a osoby tam zatrudnione muszą przedstawić dowód niekaralności oraz posiadać nieposzlakowaną opinię
 • częstsze kontrole schronisk

Jeszcze Senat i Prezydent, i uda się uratować ponad 5 milionów zwierząt – wszystko jest na najlepszej możliwej drodze. A wtedy zwierzęta futerkowe zabite w tym roku będą ostatnimi zabitymi w historii Polski! To wielka rzecz.

– tak cieszą się działacze Fundacji Viva!

Poprawka posła Jońskiego nie przeszła

Mimo radości w związku z wejściem ustawy aktywiści prozwierzęcy wskazują, że widzą kilka braków. Mają na myśli np. poprawkę dotyczącą ochrony koni na szlaku do Morskiego Oka, która została odrzucona. W sieci rozpętała się na ten temat dyskusja, a Konrad Kuźmiński -Prezes Zarządu Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, wypowiedział się na ten temat dość negatywnie:

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Religia zniknie ze szkół? Coraz więcej rodziców tego oczekuje

   Premier Pakistanu chce wprowadzić kastrację gwałcicieli. Czy to właściwe rozwiązanie?