w

Tak wygląda dziś grób Jana Pawła II. Na sam widok z oczu płyną łzy

W kwietniu minęło już 18 lat od wydarzenia, które zapadło w pamięci nie tylko Polakom, ale ludziom z całego świata. 2 kwietnia 2005 roku zmarł papież, Jan Paweł II. Piastował najwyższe stanowisko w kościele katolickim przez niespełna 27 lat. Na widok grobu Karola Wojtyły trudno nie uronić łzy.

Sponsorowane

Grób Jana Pawła II

Grób papieża Polaka mieści się w Kaplicy Świętego Sebastiana Bazyliki Świętego Piotra. Jednak został on tam umiejscowiony dopiero 2 maja 2011 roku, po uroczystości beatyfikacji. Aż trudno uwierzyć, że minęło już 16 lat, od śmierci Jana Pawła II.

Data 2 kwietnia 2005 roku zapadnie w pamięci ludzi na całym świecie. Właśnie w tym dniu przyszło nam na zawsze pożegnać jedną z najważniejszych postaci w historii Polski, czyli papieża Polaka. Karol Wojtyła piastował to stanowisko przez ponad 26 lat.

Twitter
Sponsorowane

Co przyczyniło się do śmierci?

Pochodzący z Wadowic papież chorował na Parkinsona. To samoistna i powoli postępująca, zwyrodnieniowa jednostka chorobowa układu nerwowego. Objawia się spowolnieniem ruchowym, niezgrabnością w ruchach, pojawiają się też zaburzenia w pisaniu. Poza Parkinsonem papież przeszedł również ciężką operację usunięcia guza nowotworowego na jelicie. Z dolegliwościami zmagał się aż do śmierci.

Stan Karola Wojtyły znacznie pogorszył się na początku lutego 2005 roku. Spędził wtedy wiele dni w szpitalu, gdzie przeszedł zabieg tracheotomii. Był niezbędny z powodu niewydolności oddechowej, wywołanej grypą.

Twitter

Odszedł z tego świata 2 kwietnia o godzinie 21:37

Pogrzeb papieża odbył się po 6 dniach, 8 kwietnia 2005 roku. Mszę żałobna poprowadził następca Karola Wojtyły, Joseph Ratzinger, znany jako Benedykt XVI. Grób Jana Pawła II został umieszczony w krypcie w podziemiach Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie.

29 kwietnia 2011 roku miała miejsce beatyfikacja Jana Pawła II. Wówczas trumnę z ciałem wystawiono w Bazylice św. Piotra. Natomiast trzy dni później złożono ją w Kaplicy Świętego Sebastiana Bazyliki Świętego Piotra, gdzie dotychczas pochowany był bł. Innocenty XI. Trumna została przykryta płytą z białego marmuru, na której widnieje napis w języku łacińskim.

Papież Jan Paweł II na zawsze pozostanie w naszych sercach

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Olek Żak

27 komentarze