w

Sanepid masowo przegrywa w sądzie. Reżim sanitarny wprowadzono bezprawnie

Warszawski Sąd Aministracyjny masowo unieważnia mandaty nałożone przez inspektorów sanitarnych na osoby, które nie stosowały się do restrykcji nakładanych przez rząd. Na 21 spraw, które zostały rozstrzygnięte, sanepid przegrał wszystkie.

Sponsorowane

Przegrane przez sanepid sprawy dotyczą kar administracyjnych nakładanych na wniosek policji przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Naruszenia, które stały się przedmiotem rozpraw to: zakaz przemieszczania się, nakaz zakrywania ust i nosa czy obowiązek kwarantanny.

Takie informacje czytamy przy kolejnych rozprawach w serwisie e-wokanda WSA (symbol 6205 – nadzór sanitarny)

Ukarane przez inspektora sanitarnego osoby otrzymają zwrot wpłaconych kar wraz ze zwrotem kosztów postępowania.

Oznacza to, że przez wiele miesięcy inspekcja sanitarna marnowała czas swoich pracowników, na zajmowanie się postępowaniami, o których było wiadomo, że będą przegrane. Od początku epidemii środowiska prawników zwracały uwagę na nieprawidłową podstawę wprowadzonych obostrzeń.

Nie można ograniczać wolności obywateli poprzez nakazy i zakazy wprowadzane rozporządzeniem. Władza uznała jednak, że nie ma podstaw do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego i próbowała tak zarządzać epidemią

– powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Odpowiedzialnego Rozwoju.
Sponsorowane
Zrzut z wyników kolejnych rozpraw na http://www.nsa.gov.pl/ewokanda

Jak informuje WP, sąd administracyjny zarejestrował łącznie 100 postępowań w tożsamych sprawach, z których wiele zostanie rozpatrzone w najbliższych dniach..

Możemy się spodziewać, że wyroki będą podobne. Stawia to jednak pod dużym znakiem zapytania słuszność wszelkich mandatów wystawionych w związku z walką z pandemią koronawirusa.

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Mimo, że obowiązek zakrywania ust i nosa praktycznie przez cały poprzedni rok był kwestionowany, to 2 grudnia zmieniono podstawę prawną dotyczącą noszenia maseczek w miejscach publicznych. Większość prawników twierdzi, że ta podstawa jest już właściwa i przed mandatem się nie wywiniemy. Czy jednak powinniśmy unikać maseczek?

Największe badanie, które przeprowadzono do tej pory dowodzi, że zakrywanie ust i nosa wraz ze stosowaniem zalecanego dystansu społecznego, skutecznie przerywa transmisję wirusa.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Podkarpaccy przedsiębiorcy mówią dość! Dołączają do akcji #otwieraMY i wznawiają działalność

    Prawie milion złotych z tarcz antykryzysowych dla biznesów Rydzyka