Międzynarodowy zespół badaczy z Instytutu Procesów Chemicznych ASCR, szczegółowo opisał użyteczność noszenia maseczek w miejscach publicznych w obliczu walki z pandemią COVID-19. Naukowcy odkryli, że noszenie masek może obniżyć wskaźnik zachorowalności poniżej 1.
Przegląd wszystkich istniejących dowodów na to, jak skutecznie maski przyczyniają się do ograniczenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, został opublikowany w bieżącym numerze prestiżowego czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS).
Biorąc pod uwagę, że główną drogą przenoszenia się choroby COVID-19 jest powietrze, tj. w postaci większych lub mniejszych kropelek w aerozolu, maski są niewątpliwie niezbędnym środkiem ochrony zdrowia publicznego.
– relacjonuje jeden z badaczy ASCR, Vladimír Ždímal.

Vladimír Ždímal wraz z zespołem naukowców zaangażowany jest od marca 2020 roku w bezpośrednie badanie skuteczności osłon tekstylnych i półmasek przeciw transmisji COVID-19, stosując metodologię opracowaną ponad dziesięć lat temu w ramach europejskiego projektu EUSAAR.
Celem badań było uzyskanie jak najpełniejszego obrazu problemu. Oprócz zdolności różnych typów materiałów do ochrony człowieka przed infekcją, oceniliśmy również dowody epidemiologiczne, badania ekologiczne, modele rozprzestrzeniania się podobnych chorób układu oddechowego, wyniki eksperymentów na próbkach populacyjnych w porównaniu z grupami kontrolnymi, wpływ noszenia sprzętu ochronnego na psychologię populacji pandemii oraz skutki ekonomiczne.
– wyjaśnia Ždímal.
W finalnym artykule PNAS wykorzystano około 150 opublikowanych już prac i badań, które związane są z tematem zakrywania ust i nosa przez ludzi. Autorzy badań w większości zalecają noszenie masek tekstylnych, ponieważ zmniejsza to przenoszenie wirusa SARS-Cov-2.
Artykuł w PNAS dostarcza dowodów, że w połączeniu z innymi środkami zdrowia publicznego, takimi jak ograniczenie kontaktów społecznych i przestrzeganie odstępów, noszenie zasłon w miejscach publicznych przyczynia się do zmniejszenia współczynnika reprodukcji Re poniżej 1.
– kontynuuje Vladimír Ždímal

Ochrona dróg oddechowych działała już w przeszłości
Historia dowodzi, że stosowanie osłon twarzy funkcjonowało i sprawdzało się już w przeszłości.
Tekstylne środki ochrony ust i nosa były stosowane od XIV wieku, chociaż wiedza o tym, że choroby przenoszą się drogą powietrzną znana była już w XIII wieku. Do zakrywania ust i nosa używano wówczas bawełny i jedwabiu. To właśnie te materiały, wraz z innymi tekstyliami, takimi jak szyfon i flanela niedawno zbadano, i odkryto, że filtrują cząsteczki większe niż 0,3 μm z wydajnością większą niż 96%.

Podobna sytuacja miała miejsce w 1910 roku, kiedy lekarz i epidemiolog Wu Lien Teh zalecał powszechne noszenie masek tekstylnych w miejscach publicznych podczas epidemii dżumy mandżurskiej. Jego zalecenia obecnie uznawane są za kamień milowy w systematycznej walce z rozprzestrzenianiem się tej choroby zakaźnej.
Ja też dostałam kasę za promowanie wirusa. 30 tys się przyda. Szkoda tylko że agencja reklamowa która kupiła mnie ma z tego 150tys bezposrednio od rządu. Trochę to niesprawiedliwe