w , ,

Osoby zaszczepione na COVID-19 uzyskają przywileje. Jest projekt

Wczoraj w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znajdują się w nim zapisy, które dotyczą m.in. osób zaszczepionych – zyskają przywileje.

Sponsorowane

Osoby, które dobrowolnie zaszczepią się przeciwko COVID-19 będą mogły korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z NFZ bez przeprowadzania dodatkowych testów diagnostycznych. Mogą także liczyć na przyjęcie do domu pomocy społecznej oraz nie być uwzględnianymi w limitach dotyczących tzw. spotkań towarzyskich. Również kwarantanna, która nakładana jest obecnie na osoby, które mają kontakt z zarażoną osobą nie będzie ich obowiązywać.

Co ciekawe, brak kwarantanny przysługiwać będzie również ozdrowieńcom.

Dodatkowe obostrzenia

Projekt nie dotyczy jednak tylko osób, które poddadzą się szczepieniu. Znalazły się tam dodatkowe obostrzenia, które mają służyć przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Mimo, że nie zostały one sprecyzowane, to wiemy, że uderzą w branżę hotelarską oraz galerie handlowe.

Sponsorowane

Na mocy rozporządzenia, obowiązywać będzie zakaz funkcjonowania:

 • basenów i aquaparków,
 • siłowni,
 • klubów i centrów fitness (wyłączone zostają te wykonujące działalność leczniczą przeznaczoną dla pacjentów lub te, które są udostępnione zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych),
 • wesołych miasteczek i parków rozrywki,
 • pokojów zagadek,
 • domów strachu,
 • miejsc do tańczenia,
 • innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w zamkniętej przestrzeni, oraz “pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej”. W tym punkcie zawierają się również stoki narciarskie.

W Sylwestra planowane jest wprowadzenie ograniczenie przemieszczania się, które ma potrwać do 1 stycznia 2021 roku.

Obowiązek odbywania kwarantanny spocznie na wszystkich osobach, które przekraczają granicę (również tych państw, które należą do strefy Schengen). Przewoźnicy będą zobligowani przekazywać informacje o miejscu pobytu podróżujących osób odpowiednim organom.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Darek Kud

Student, pasjonat fotografii i mieszkaniec Rzeszowa od kiedy pamięta ;) Interesuje się życiem miasta a szczególnie jego rozwojem i inwestycjami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Zawieszono loty z Wielkiej Brytanii do Polski! Podróżni będą testowani

   Gwiazda Betlejemska już dziś na niebie! Pojawi się pierwszy raz od 800 lat