w , ,

Gwiazda Betlejemska już dziś na niebie! Pojawi się pierwszy raz od 800 lat

Mimo, że dostrzec ją można już od kilku dni, to dzisiaj – 21 grudnia 2020 będzie ją widać w pełnej okazałości. Gwiazdę Betlejemską ostatnio widziano w 1226 roku, a to prawie 800 lat temu! Właśnie dlatego to zjawisko jest tak wyjątkowe.

Sponsorowane

Gwiazda Betlejemska będzie widoczna gołym okiem – nie musisz mieć żadnego sprzętu aby podziwiać to rzadkie zjawisko. Rzadkie, bo ostatnio kiedymożna ją było podziwiać, w Polsce rządził Leszek Biały a Zamek w Malborku był jedynie marzeniem. Prawda, że dawno?

Czym jest Gwiazda Betlejemska?

Wbrew pozorom nie jest gwiazdą. Jest astronomicznym zjawiskiem, które powstaje w wyniku koniunkcji dwóch największych planet Układu Słonecznego – Jowisza i Saturna. Zjawisko otrzymało miano Gwiazdy Betlejemskiej ponieważ występuje zawsze przed Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia, nawiązując do biblijnej gwiazdy, która prowadziła mędrców do Betlejem.

Do koniunkcji dochodzi gdy co najmiej dwa ciała niebieskie ustawią się w jednej linii z obserwatorem. Odpowiednia ekspozycja na Słońce sprawi, że 21 grudnia 2020 roku zaobserwujemy “złączenie” Jowisza i Saturna. Planety będą oddalone od siebie zaledwie o 0,1 stopnia, co z Ziemi będzie wyglądać jak jeden świetlisty punkt przypominający gwiazdę.

Sponsorowane

Widowisko jednak nie będzie długotrwałe. NASA zauważa, że planety zajdą za horyzont niedługo po zachodzie Słońca.

Warto obserwować dzisiejsze niebo, ponieważ kolejna okazja trafi się dopiero w 2080 roku, a następna – w 2400 roku.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Michał Czaroń

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Osoby zaszczepione na COVID-19 uzyskają przywileje. Jest projekt

   Żywe świnie giną w testach zderzeniowych dziecięcych fotelików