w

Nowy znak drogowy na autostradach. Za nieprzestrzeganie grozi kara nawet 600 zł

Nowy znak drogowy pojawił się na francuskich drogach. Jeśli wybierasz się w te rejony na urlop, warto zapoznać się z tym, co on oznacza, bowiem zignorowanie znaku może Cię słono kosztować.

Sponsorowane

Przepisy w Polsce

Przystępując do egzaminu na prawo jazdy, niezbędna jest znajomość znaków drogowych. Wiedza ta jest sprawdzana w czasie testów. Jednak nie da się ukryć, że kiedy już zda się egzamin i jest się szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy, z czasem wiedza na temat części znaków gdzieś umyka. W Polsce jest wiele znaków drogowych, których znaczenia nie kojarzy znaczna część kierowców. Jeszcze większa niewiadoma pojawia się w przypadku podróży za granicę. Przed takim wyjazdem powinno się zaznajomić z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego zmierzamy.

Nowy znak drogowy

Tym razem nowy znak pojawił się w Europie, a dokładniej we Francji. Do tej pory był widziany w okolicach Lyonu, Rennes, Nantes, Grenoble i w pobliżu Paryża. Jak donoszą francuskie media, niedługo znak ma pojawić się także na drogach szybkiego ruchu w kolejnych regionach kraju.

Sponsorowane

Co właściwie oznacza biały romb na niebieskim tle?

Otóż oznacza on specjalne pasy ruchu, z których nie mogą korzystać wszyscy kierowcy. Pasy te są zarezerwowane wyłącznie dla taksówek, autobusów i pozostałych środków transportu drogowego. Ze specjalnie oznaczonego odcinka drogi skorzystać mogą też kierowcy aut o napędzie elektrycznym, a także pojazdy, które przewożą więcej, niż dwóch pasażerów. Warto wspomnieć, że pojazd elektryczny musi posiadać również specjalną naklejkę zeroemisyjną Crit`Air.

Co grozi za zignorowanie znaku? Francuski taryfikator mandatów przewiduje karę nawet 135 euro, czyli około 600 zł. Poza tradycyjnymi kontrolami drogowymi, we Francji obowiązuje też specjalny system radarowy. Służby za pomocą inteligentnych kamer kontrolują przestrzegania przepisów przez kierowców.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Darek Kud

Student, pasjonat fotografii i mieszkaniec Rzeszowa od kiedy pamięta ;) Interesuje się życiem miasta a szczególnie jego rozwojem i inwestycjami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane
   Treść 18+
   Kliknij by zobaczyć wpis

   Uprawiali seks w biały dzień na basenie letnim. Dookoła była cała masa ludzi

   Brutalnie zgwałcił 7 bezbronnych dzieci. Marcin J. wyszedł na wolność!