Papież Franciszek cytowany przez Agencję Reutera powiedział, że homoseksualiści powinni być chronieni przez prawo w związkach partnerskich. Przytoczone słowa pochodzą z filmu dokumentalnego opisującego pontyfikat papieża Franciszka, pt. “Francesco” autorstwa Jewgienija Afiniejewskiego.
Agencji Reutera twierdzi, że słowa papieża to bardzo wyraźne poparcie dla homoseksualistów.
Osoby homoseksualne mają prawo być w rodzinie. Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być przez to wyrzucany ani nieszczęśliwy. Musimy stworzyć prawo dla związków partnerskich. W ten sposób będą prawnie chronione. Wstawiłem się za tym.
– powiedział w filmie papież Franciszek.
Agencja Reutera zauważa, że papież odnosił się do czasów, gdy był arcybiskupem Buenos Aires i sprzeciwił się ustawodawstwu zatwierdzającemu małżeństwa osób tej samej płci, ale popierał pewnego rodzaju ochronę prawną dla par homoseksualnych.
Papieski biograf Austen Ivereigh powiedział Reuterowi, że komentarze papieża użyte w filmie były jednymi z najwyraźniejszych słów, jakie padły z ust papieża od czasu jego wyboru w 2013 roku.
Wyraźne i publiczne poparcie Papieża Franciszka dla związków cywilnych osób tej samej płci wyznacza nowy etap w relacjach Kościoła z osobami LGBTQ. Pokazuje to jego ogólne podejście duszpasterskie do osób LGBTQ, w tym katolików, i wysyła jasny przekaz do biskupów i kapłanów, którzy sprzeciwiają się takim prawom.
– powiedział ksiądz James Martin, jezuita i autor książki „Building a Bridge” o posłudze katolickiej wobec homoseksualistów.
Pojawiły się jednak głosy sprzeciwu wobec takiego stanowiska papieża. Konserwatyści zażądali wyjaśnienia.
Oświadczenie Papieża wyraźnie przeczy temu, czego od dawna naucza Kościół na temat związków osób tej samej płci. Kościół nie może poprzeć akceptacji obiektywnie niemoralnych związków.
– powiedział w oświadczeniu biskup Thomas Tobin z Providence w stanie Rhode Island.
Film “Francesco”
Nowy film reżysera Jewgienija Afiniejewskiego zatytułowany „Francesco” opowiada historię Jorge Mario Bergoglio i poprzez serię wywiadów podejmuje niektóre z głównych tematów jego pontyfikatu.
Dokument przeplata głosy i historie z przeszłości i teraźniejszości. Zawiera ekskluzywne wywiady z samym papieżem Franciszkiem, emerytowanym papieżem Benedyktem XVI, członkami rodziny papieża i wieloma innymi osobami. W nim Afiniejewski podkreśla wyzwania naszych czasów, pilne pytania, które wymagają odpowiedzi oraz misję Kościoła w opiece nad tymi, którzy cierpią z powodu niesprawiedliwości.
Jewgienij Afiniejewski zakończył zdjęcia do “Francesco” w czerwcu tego roku, w środku pandemii COVID-19. Wykorzystuje niezwykle wpływowe obrazy, aby opisać różne tematy, takie jak pandemia, rasizm i wykorzystywanie seksualne. Film opowiada o wojnie w Syrii i na Ukrainie, a także o prześladowaniach muzułmanów Rohingya. W zapowiedzi filmu czytamy, że Papież Franciszek odpowiada na pytania „z mądrością i wielkodusznością” dzieląc się „poruszającymi przykładami swoich lekcji życia”, wprowadzając na nowo ideały, które „mogą pomóc nam zbudować pomost do lepszej przyszłości i rozwijać się jako globalna społeczność ”.