w

Ruszają kontrole ZUS w domach. Urzędnik może zapukać i wejść do każdego

Tego jeszcze nie było. Ruszyły kontrole Poczty Polskiej, kontrole urzędników w sprawie ogrzewania, czy kontrole w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jednak teraz ruszają kontrole ZUS wystosowane do osób, znajdujących się na L4. Kontrolerzy będą upoważnieni do wejścia do domu i sprawdzenia zwolnienia lekarskiego. Za złamanie przepisów grożą kary. “Urzędnik może zapukać do drzwi w zasadzie każdego chorego”.

Sponsorowane

Zwolnienie L4

W przypadku gdy zostało nam wypisane zwolnienie L4, jesteśmy zobligowani do tego, aby spędzać czas w domu, aby jak najszybciej dojść do zdrowia. Okazuje się, że ZUS zamierza tego dopilnować i to dosłownie. Serwis Interia podaje, że Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych rusza z kontrolami osób, które przebywają na zwolnieniu lekarskim. Ma to być walka z „lewymi zwolnieniami” i weryfikowanie prawidłowości orzeczeń.

Pixabay

Kontrole ZUS dla osób na L4

Sponsorowane

Sprawę krótko i rzeczowo skomentował rzecznik prasowy ZUS, Paweł Żebrowski. “Liczba kontroli lekarskich będzie zbliżała się do  tej sprzed pandemii”. Przypomnimy tylko, że w roku 2019 ZUS przeprowadził 574 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Wiele więc wskazuje na to, że w 2023 roku nawet pół miliona Polaków może zostać poddanych kontroli.

Prawdopodobnie na celowniku kontrolerów ZUS znajdą się w pierwszej kolejności osoby, które często biorą zwolnienie L4 od różnych lekarzy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zamiar sprawdzić też osoby, które kiedyś go oszukały i straciły prawo do zasiłku.

Pxhere

W latach 2019-2021 lekarze wystawiali od 24,1 do 24,6 mln zwolnień lekarskich rocznie. Inspektorzy ZUS mogą realizować kontrolę w miejscu zamieszkania, miejscu pracy albo innym miejscu pobytu ubezpieczonego. Aktualne miejsce pobytu wskazuje się w zwolnieniu lekarskim – podaje serwis Interia.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Olek Żak

41 komentarze