w

Urząd Skarbowy zaczyna szczegółowe kontrole. Chodzi aż o 17 mln Polaków!

Okazuje się, że nie tylko Poczta Polska zamierza sprawdzać i kontrolować Polaków. Również urząd skarbowy zamierza zwiększyć swoją wiedzę, na nasz temat. O co dokładnie chodzi? Z doniesień wynika, że urzędnicy zamierzają wziąć pod lupę to, czym handluje się w internecie i ile na tym zarabia. Sprawa tyczy się aż 17 mln Polaków! Jesteś wśród tego grona?

Sponsorowane

Skarbówka na bieżąco aktualizuje i poszerza obszar swojej działalności. Tym razem urzędnicy chcą skupić się na internetowym handlu. Ściślej ujmując, serwis wyborcza.biz donosi, iż weryfikowane będą osoby sprzedające na takich platformach jak m.on. Allegro, OLX, czy Vinted. Właściciele mają zostać zmuszeni do przekazywania Krajowej Adminitracji Skarbowej raportów dotyczących sprzedawców. Urzędnicy będą analizować informacje w celu wykrycia nieopodatkowanej działalności gospodarczej.

To już się zaczęło?

Serwis twierdzi, że prace są już w toku. Mianowicie platformy sprzedażowe już zajęły się kompletowaniem danych na temat milionów Polaków. W jakich przypadkach Urząd Skarbowy będzie dogłębnie prześwietlał daną osobę? Jeśli zostanie przekroczona dana kwota. Dokładniej, gdy dojdzie do 30 transakcji na minimum 2 tys. euro w ciągu roku na jednej z platform. Nie będzie miał znaczenia fakt, czy transakcje faktycznie zostały zrealizowane, czy też nie.

Raportowaniu nie będą podlegać sprzedawcy, którzy zawarli w okresie sprawozdawczym mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, jeżeli ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło 2 tys. euro. Ma to na celu wykluczenie okazjonalnych sprzedaży, najczęściej prywatnych rzeczy jak ubrania lub książki – przekazało Ministerstwo Finansów.

Sponsorowane

Można spodziewać się kar

Rok 2023 zostanie wzięty pod lupę. Bowiem od 2024 roku takie platformy jak m.on. Allegro, OLX, czy Vinted mają dostarczać dane odnoszące się do bieżąco trwającego roku. Wiele więc wskazuje na to, że platformy już teraz rozpoczęły proces zbierania niezbędnych informacji. Za nieprzekazanie stosowanych danych fiskusowi, będzie grozić wysoka kara – nawet 5 mln zł. Wyborcza.biz informuje, że jedna z platform już rozpoczęła prace.

Wysłaliśmy już prośby do części z nich, którzy od stycznia mieli ponad 30 transakcji i ich wartość sprzedaży przekroczyła 2 tys. euro. Część osób podała nam niezbędne, wymagane przez fiskusa dane, ale nie wszyscy – podał przedstawiciel platformy.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Nadia Nowak

9 komentarze

  1. Wolny rynek w Polsce stoi OLX . To mało, ze za wystawianie na Allegro ttzeba uiścić opłatę , która jest opodatkowana ? Teraz będzie się opodatkować i Allegro, i sprzedającego i klienta . A to tylko jedna wystawiona rzecz , a 3 podatki .

  2. 2000€, kompjuter człowiek sprzed(a i to nie jakiś high endowy) i już będzie musiał się tłumaczyć skąd go miał, jak go było na to stać i dlaczego sprzedał taki fajny sprzęt skoro już sobie mógł na niego pozwolić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Modelka ma ogromne powodzenie. Faceci rezygnują kiedy zdradza, ile ma lat

    Karina na zdjęciu w samym bikini. Komentarzom nie ma końca: “Co to, miss Poland”