w

Już dziś noc spadających gwiazd. Kiedy obserwować i jak fotografować Perseidy?

Perseidy, czyli inaczej spadające gwiazdy to jedna z największych, o ile nie największa atrakcja sierpniowego nieba w tym roku. Nie przegap tego widowiska i dowiedz się kiedy obserwować oraz jak fotografować spadające gwiazdy!

Sponsorowane

Perseidy 2020 – w jaki dzień będą spadające gwiazdy?

Najlepszym czasem na obserwacje Perseidów jest z reguły połowa sierpnia. Apogeum Perseidów w 2020 roku przypada na przełom 12 i 13 sierpnia. Jednak nie oznacza to, że tylko dzisiaj będzie można je obserwować. Rój Perseidów będzie aktywny nawet do 24 sierpnia!

Co to są Perseidy?

Perseidy to bardzo regularny rój meteoroidów, który krążąc w kosmosie każdego roku przecina orbitę ziemską. Z reguły odbywa się to w dniach 17-24 sierpnia, jednak najbardziej wzmożoną aktywność meteorów można obserwować pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Perseidy to małe drobiny, które wchodzą w skład pyłu produkowanego przez kometę 109P/Swift-Tuttle. Rozpędzone do 59 km/s dostają się do atmosfery i spalając się tworzą efekt spadających gwiazd.

Sponsorowane

Timelapse – Perseidy

Skąd biorą się rozbłyski spadających gwiazd?

Spadające gwiazdy to pozostałości po kometach lub asteroidach, które mogą mieć przeróżne rozmiary – od kilku milimetrów do nawet 10 metrów. Gdy wlatują w ziemską atmosferę rozgrzewają się do kilku tysięcy stopni Celsjusza i gwałtownie spalają się. To jest moment kiedy powstaje rozbłysk, który swoją jasnością może przypominać jasność gwiazd. Dlatego też popularna nazwa tego zjawiska to właśnie spadające gwiazdy.
Meteory krążą wokół Ziemi nieustannie i obserwować je można przez cały rok. 3-4 razy do roku występują jednak momenty wzmożonej aktywności i dzisiaj doświadczymy jednego z nich.

Spadające gwiazdy. O której godzinie je obserwować?

Perseidy widoczne są zawsze po zmroku, ale im ciemniejsze niebo, tym lepsze warunki uzyskamy. Optymalne godziny obserwacji wypadają pomiędzy 2 a 5 w nocy, jednak bez problemu Perseidy będziemy widzieć już o godzinie 21.

Gdzie i jak obserwować Perseidy?

Optymalne warunki do obserwacji nie tylko Perseidów ale wszystkich zjawisk zachodzących na nocnym niebie znajdziemy na otwartych przestrzeniach z dala od oświetlenia miejskiego oraz pojedynczych obiektów. Warto wyposażyć się w kocyk i obserwować niebo w pozycji leżącej.

Jak fotografować Perseidy?

Sponsorowane

Fotografowanie nieba to zajęcie ale również marzenie wielu osób. Nikt jednak lepiej nie pomoże nam w tej kwestii niż zawodowy fotograf:

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Zagubiony pies odnalazł swoją właścicielkę. Tej radości nie można było opanować!

   Urodziły się trzymając się za ręce. Są nierozłączne do tej pory!