w

Rząd uruchamia program dopłat. Kto tym razem otrzyma wsparcie finansowe?

Ruszą dopłaty dla rolników. Okres pandemii COVID-19 był niezwykle ciężki dla wszystkich – zwłaszcza dla przedsiębiorców. Również rolnicy przechodzili trudne chwile – producenci chmielu, którzy uprawiali tę roślinę w pandemicznych latach 2020-2021 najprawdopodobniej otrzymają za to dopłaty. W piątek 17 czerwca 2022 roku do konsultacji trafił projekt rozporządzenia rządu, który przewiduje podobne wsparcie.

Sponsorowane

Straty spowodowane pandemią

Twórcy projektu w ten sposób uzasadniają jego konieczność:

Zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW średni roczny skup chmielu w sezonach 2020/2021 – 2021/2022 wyniósł ok. 2,6 tys. ton i był o ok. 20 proc. niższy od średniego rocznego skupu chmielu w dwóch wcześniejszych sezonach, przy czym skup chmielu aromatycznego spadł o ok. 40 proc. Jednocześnie ceny skupu chmielu w ww. okresie spadły średnio o 10 proc..

W latach 2020-2021 zarówno skup chmielu, jak i jego cena gwałtownie spadły w porównaniu z poprzednimi latami. Było to spowodowane pandemią. Koszt produkcji chmielu nie tylko jednak nie spadł, ale wręcz znacząco wzrósł. Wszystko za sprawą rosnących cen środków ochrony roślin czy energii. Rząd pragnie więc wyrównać rolnikom poniesione straty.

Sponsorowane
Pxhere

Dopłaty dla rolników do nawozów

Projekt zakłada, że stawka dopłat będzie zróżnicowana. Na pierwszy ha średniej powierzchni upraw chmielu przypadnie 8027 złotych. Na kolejne dwa stawka dopłat będzie wynosić 6421 złotych. Z kolei czwarty i piąty ha średniej powierzchni upraw chmielu z lat 2020-2021 będzie upoważniał do rekompensaty w wysokości 4013 złotych. Warto dodać, że w Polsce chmiel uprawiany jest w małych gospodarstwach, zlokalizowanych przede wszystkim w województwie lubelskim. Rolnicy mogą też otrzymać dodatkowe rekompensaty w postaci dopłat do nawozów. W połowie kwietnia Komisja Europejska zatwierdziła polski program, przygotowany w celu wsparcia polskiego rolnictwa, które ucierpiało z powodu napaści Rosji na Ukrainę.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Olek Żak

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Sponsorowane

   Po upływie 10 miesięcy od ślubu dowiedziała się, że jej mąż jest…

   Dziecko zmarło w rozgrzanym aucie. Matka nie może zostać przesłuchana