w

Najdziwniejsze imiona nadawane dzieciom w Polsce. Dżesika to już przeszłość

Flickr

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyczyn. W końcu będzie ono mu towarzyszyło przez całe życie. Podczas gdy jedni decydują się na staromodne i tradycyjne imiona, inni idą zupełnie inną drogą. W Polsce również nie brakuje osób, które mogą pochwalić się oryginalnie brzmiącymi imionami.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Gdy rodzice wybierają imię dla dziecka, często biorą pod uwagę różne czynniki. Niektórzy chcą, aby nawiązywało ono do tradycji, inni za to przywiązują wagę do tego, by imię pasowało do daty urodzenia, znaku zodiaku, czy aby ładnie komponowało się z nazwiskiem. Dla jeszcze innych najważniejsza jest niepowtarzalność i nietuzinkowość.

Imiona obcobrzmiące

W Polsce pojawia się coraz więcej dziwnych imion. Dlaczego tak jest? Otóż, pozwalają na to przepisy, które już kilka lat temu uległy zmianie. Wcześniej nadawanie dzieciom imion obcobrzmiących było utrudnione. Ponieważ, jeśli obce imię miało swój polski odpowiednik, (George – Jerzy) był ogromny problem z nazwaniem dziecka nie w polskim odpowiedniku.

Pxhere
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Ograniczenia te przestały obowiązywać od 2015 roku. Od tej chwili rodziców ponosi wodza fantazji. Przebijają się w oryginalności imion swoich pociech. Powstaje też coraz więcej różnych pisowni danego imienia. Dla przykładu, Klaudia bywa też zapisywana jako Claudia, Dawid jako Davide, Maja jako Maya. Zarówno Vivienne, jak i Wiwiana zyskują w naszym kraju na popularności.

Nie możemy też zapomnieć o imionach, które pojawiają się co roku, jak Jessika, Jessica i Dżesika. Pięćdziesięcioro rodziców nadaje rocznie swoim córkom imię Sophie, a drugie tyle – Sophia. W 2016 roku 60 chłopcom nadano imię Ksawier, a 75 Xavier. Kacper też jest w czołówce (prawie 6 tysięcy chłopców rocznie), ale kilka razy pojawia się też imię Casper.

Nietypowe imiona nadawane dzieciom w Polsce

W ostatnich latach dzieciom nadawane są też imiona, które nawiązują do postaci literackich, biblijnych, filmowych, czy mitologicznych. Wśród dziewczynek możemy wyróżnić: Ofelię, Nel, Carmen, Ariadnę, czy Arię. Wśród chłopców: Zachariasza, Leonidasa, Rubena, Rolanda, czy Noe.

Publicdomainpictures

Nietypowe polskie imiona

Polscy celebryci inspirują się często zagranicznymi imionami. Dla przykładu, dzieci Michała Wiśniewskiego to Fabienne, Etienette i Vivienne, a córki Katarzyna Figury: Koko Claire oraz Kaszmir Amber.

Faktem jest, że Polacy, pragną być oryginalni i zaskakują, nadając swoim maleństwom coraz to wymyślniejsze imiona. Niektórzy inspirują się historią lub popkulturą.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

To nie jedyne zaskakujące imiona, z jakimi spotkasz się w naszej ojczyźnie. Nie bądź zaskoczony, jeśli usłyszysz m.in. o Ariadnie, Elvisie, Beatrycze, Telimenie, Napoleonie czy Nestorze. Niektórzy nazywają również córeczki imieniem Chanel, a synów Zawiszą.

Pixnio

Ministerstwo Cyfryzacji w podsumowaniu imion nadawanych w 2020 roku, udostępniło, że oprócz tych popularnych, znalazły się również takie nietypowe jak: Lotta, Soraja, Elias czy Tymofii.

Niektórzy rodzice postanowili nazwać dzieci m.in. takimi rzadkimi imionami jak: Gniewosz, Metody, Kasjusz, Makary, Jarogniew, Radzimir, Cyryl, Miłka czy Anatolia.

W poprzednich latach w Polsce urodzili się też: Merida, Alp, czy Wiedźmin.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Nadia Nowak

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Szedł do samochodu w czasie burzy. O mały włos, a zginąłby na miejscu

      Zastrzelona kobieta w Borowcach zadzwoniła na policję. Wstrząsająca relacja