Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyczyn. W końcu będzie ono mu towarzyszyło przez całe życie. Podczas gdy jedni decydują się na staromodne i tradycyjne imiona, inni idą zupełnie inną drogą. W Polsce również nie brakuje osób, które mogą pochwalić się oryginalnie brzmiącymi imionami.
Gdy rodzice wybierają imię dla dziecka, często biorą pod uwagę różne czynniki. Niektórzy chcą, aby nawiązywało ono do tradycji, inni za to przywiązują wagę do tego, by imię pasowało do daty urodzenia, znaku zodiaku, czy aby ładnie komponowało się z nazwiskiem. Dla jeszcze innych najważniejsza jest niepowtarzalność i nietuzinkowość.
Imiona obcobrzmiące
W Polsce pojawia się coraz więcej dziwnych imion. Dlaczego tak jest? Otóż, pozwalają na to przepisy, które już kilka lat temu uległy zmianie. Wcześniej nadawanie dzieciom imion obcobrzmiących było utrudnione. Ponieważ, jeśli obce imię miało swój polski odpowiednik, (George – Jerzy) był ogromny problem z nazwaniem dziecka nie w polskim odpowiedniku.
Ograniczenia te przestały obowiązywać od 2015 roku. Od tej chwili rodziców ponosi wodza fantazji. Przebijają się w oryginalności imion swoich pociech. Powstaje też coraz więcej różnych pisowni danego imienia. Dla przykładu, Klaudia bywa też zapisywana jako Claudia, Dawid jako Davide, Maja jako Maya. Zarówno Vivienne, jak i Wiwiana zyskują w naszym kraju na popularności.
Nie możemy też zapomnieć o imionach, które pojawiają się co roku, jak Jessika, Jessica i Dżesika. Pięćdziesięcioro rodziców nadaje rocznie swoim córkom imię Sophie, a drugie tyle – Sophia. W 2016 roku 60 chłopcom nadano imię Ksawier, a 75 Xavier. Kacper też jest w czołówce (prawie 6 tysięcy chłopców rocznie), ale kilka razy pojawia się też imię Casper.
Nietypowe imiona nadawane dzieciom w Polsce
W ostatnich latach dzieciom nadawane są też imiona, które nawiązują do postaci literackich, biblijnych, filmowych, czy mitologicznych. Wśród dziewczynek możemy wyróżnić: Ofelię, Nel, Carmen, Ariadnę, czy Arię. Wśród chłopców: Zachariasza, Leonidasa, Rubena, Rolanda, czy Noe.
Nietypowe polskie imiona
Polscy celebryci inspirują się często zagranicznymi imionami. Dla przykładu, dzieci Michała Wiśniewskiego to Fabienne, Etienette i Vivienne, a córki Katarzyna Figury: Koko Claire oraz Kaszmir Amber.
Faktem jest, że Polacy, pragną być oryginalni i zaskakują, nadając swoim maleństwom coraz to wymyślniejsze imiona. Niektórzy inspirują się historią lub popkulturą.
To nie jedyne zaskakujące imiona, z jakimi spotkasz się w naszej ojczyźnie. Nie bądź zaskoczony, jeśli usłyszysz m.in. o Ariadnie, Elvisie, Beatrycze, Telimenie, Napoleonie czy Nestorze. Niektórzy nazywają również córeczki imieniem Chanel, a synów Zawiszą.
Ministerstwo Cyfryzacji w podsumowaniu imion nadawanych w 2020 roku, udostępniło, że oprócz tych popularnych, znalazły się również takie nietypowe jak: Lotta, Soraja, Elias czy Tymofii.
Niektórzy rodzice postanowili nazwać dzieci m.in. takimi rzadkimi imionami jak: Gniewosz, Metody, Kasjusz, Makary, Jarogniew, Radzimir, Cyryl, Miłka czy Anatolia.
W poprzednich latach w Polsce urodzili się też: Merida, Alp, czy Wiedźmin.