w

Lekarz mordował pacjentów na oddziale COVID-19? W piątek zostanie przesłuchany

Lekarz z północnych Włoch został oskarżony o podawanie śmiertelnych dawek leków starszym pacjentom z koronawirusem w celu zwolnienia łóżek szpitalnych podczas pierwszej fali pandemii w marcu.

Sponsorowane

Dr Carlo Mosca, który był ordynatorem oddziału ratunkowego w szpitalu Montichiari w Brescii we Włoszech, został aresztowany pod zarzutem zabójstwa co najmniej dwóch pacjentów i fałszowania ich dokumentacji medycznej. Prokuratorzy we Włoszech twierdzą, że Mosca podawał starszym pacjentom śmiertelne dawki środków znieczulających i blokerów nerwowo-mięśniowych, co doprowadziło do śmierci 61-letniego Natale Bassi i 80-letniego Angelo.

W zeszłym miesiącu ekshumowano dwóch pacjentów i ustalono, że mają w swoim organizmie dawki sukcynylocholiny i propofolu. Oba leki są powszechnie stosowane, gdy pacjenci są podłączeni do respiratora, ale badacze w aktach medycznych nie znaleźli informacji o intubacji tych pacjentów w szpitalu. Według dokumentów sądowych opisanych w publikacji, stosowanie leków u niezaintubowanych pacjentów powoduje ich uduszenie.

fergregory / Getty Images

Prokuratorzy przedstawili również dowody na to, że rozmowy na temat śmiertelnych zastrzyków mają swój zapis w wiadomościach wysyłanych pomiędzy pielęgniarkami, których przełożonym był Mosca.

Sponsorowane

– Czy prosił cię o podanie leków bez intubacji?
– Nie zabijam pacjentów tylko dlatego, że on chce uwolnić łóżka. To szaleństwo.

– tak brzmią wiadomości wg prokuratury

Kiedy pielęgniarki zaczęły odrzucać polecenia Mosca dotyczące podawania nieodpowiednich leków, Mosca prawdopodobnie zaczął robić to sam. Według The Daily Beast prokuratorzy twierdzą, że lekarz fałszował też diagnozy oraz badania pacjentów, aby ich śmierć wydawała się bardziej wiarygodna.

Śledztwo w sprawie Mosca rozpoczęło się po tym, jak analiza statystyczna zgonów na izbie przyjęć Motichiari wyróżniała się na tle innych szpitali w regionie, podał The Jerusalem Post. Raporty pokazują, że kilka zgonów miało miejsce wkrótce po przyjęciu pacjentów do szpitala, a wielu pacjentów zmarło z powodu nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Władze przeszukują teraz wszystkie rejestry zmarłych pacjentów Mosca pod kątem dodatkowych anomalii w ich leczeniu i zgonów.

Carlo Mosca / ilgiorno.it

Sędzia śledczy w tej sprawie zasugerował jednak, że Mosca był „ofiarą skrajnego stresu wynikającego z konieczności stawienia czoła rosnącemu napływowi przypadków COVID”.

Ekstremalne warunki spowodowały, że zdecydował się podawać zabronione leki pacjentom w najpoważniejszym stanie w celu przyspieszenia ich śmierci.

– dodał sędzia śledczy.

Zbrodnie Mosca zostały popełnione w czasie, gdy włoski region Lombardii, w którym znajdował się jego szpital, był kompletnie wyniszczony przez wirusa. W czerwcowym wywiadzie dla włoskich mediów Mosca stwierdził, że jego szpital był zalany tyloma pacjentami, że zostali zmuszeni do utworzenia oddziału z 30-oma łóżkami w szpitalnej kuchni.

Każde działanie było walką o uratowanie jak największej liczby istnień ludzkich.

– mówił Mosca
Sponsorowane

Mosca został zawieszony i przebywa w areszcie domowym przed pierwszy przesłuchaniem, które odbędzie się w piątek.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Olek Żak

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Donald Tusk mocno o wyroku TK: “Im nie chodzi o ochronę życia”

   Chińczycy rozpoczęli stosowanie testów analnych na COVID – „wirus żyje tam dłużej”