w ,

Donald Tusk mocno o wyroku TK: “Im nie chodzi o ochronę życia”

Trybunał Konstytucyjny opublikował wczoraj uzasadnienie pisemne do wyroku z 22 października 2020r. Orzeknięto wówczas, że przepis dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodny z konstytucją. Opublikowane uzasadnienie podtrzymało ten wyrok i jeszcze wczoraj, tj. w środę 27.01.2021r wyrok umieszczono w Dzienniku Ustaw.

Sponsorowane

Uzasadnienie wyroku na nowo wyprowadziło ludzi na ulicę, którzy nie zgadzają się na zaostrzenie prawa aborcyjnego. Do sprawy postanowił odnieść się również Donald Tusk, który skomentował publikacje uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji.

Im nie chodzi o ochronę życia. To przecież pod ich rządami coraz więcej Polaków umiera i coraz mniej się rodzi. Życie to polskie kobiety. Obrona ich praw i godności przed cynicznym fanatyzmem władzy to nasze być albo nie być.

– napisał na Twitterze Donald Tusk.

Negatywnie o publikacji wyroku wypowiadają się także lekarze.

Sponsorowane

Prawo wyboru, prawo do decyzji kobiety zostaje wraz publikacją wyroku odebrane. To zawsze była wola kobiety, nikt nigdy nie zachęcał do tak trudnych decyzji.

– mówi sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej, lekarz ginekolog Artur Drobniak.

Dr Drobniak zauważa, że według analiz prawnych Naczelnej Rady Lekarskiej wyrok komplikuje sytuację nie tylko kobietom, ale również lekarzom. Nie będą oni mogli wskazać kobiecie odpowiedniej ścieżki do wykonania zabiegu, ani wskazać rozwiązania za granicą, ponieważ niesie to za sobą ryzyko odpowiedzialności karnej dla lekarzy.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Iza Sucha

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Nie żyje Ryszard Kotys. Aktor zmarł w wieku 88 lat

   Lekarz mordował pacjentów na oddziale COVID-19? W piątek zostanie przesłuchany