w

8-letnia Antosia z Rzeszowa krwawiła z pochwy. Rodzicie musieli szybko szukać dla niej pomocy

Choć mogłoby się wydawać, że choroby ginekologiczne dotyczą jedynie osób dorosłych, prawda jest zupełnie inna. Niestety odnotowuje się coraz więcej takich przypadków wśród dzieci. Rodzicie takich maluchów cierpią nie tylko przez chorobę swojej pociechy, ale mają też problem ze znalezieniem dla niej miejsca, w którym ktoś udzieliłby jej profesjonalnej pomocy. Na szczęście to się właśnie zmienia!

Sponsorowane

Antosia z Rzeszowa zaczęła krwawić z dróg rodnych, a jej rodzice nie wiedzieli, gdzie szukać pomocy

Z takim problemem musieli zmierzyć się rodzicie 8-letniej Antosi z Rzeszowa. Dziewczynka nagle zaczęła krwawić z dróg rodnych. Szybko okazało się, że ma guza szyjki macicy. Lekarz polecił, aby rodzina zgłosiła się do Kliniki Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, która mieści się w szpitalu Zakonu Bonifratrów w Katowicach.

Dziewczynka miała szczęście w nieszczęściu. To tam powstaje właśnie oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. Jest to pierwsze takie miejsce w naszym kraju. Teraz tam dzieci, które będą mieć problemy ginekologiczne, będą mogły otrzymać specjalistyczną pomoc.

Już do placówki zaczynają zgłaszać się mali pacjenci z całej Polski. Historia Antosi skończyła się dobrze – jest już po operacji. Teraz co jakiś czas musi zgłaszać się do kontroli.

Sponsorowane

Potrzebne są nie tylko umiejętności i wiadomości, ale i właściwe podejście

Prof. Drosdzol-Cop, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM w Katowicach w rozmowie z Gazetą Wyborczą przyznała:

Zapotrzebowanie jest duże, mimo że problemy ginekologiczne dziewcząt odsuwane są na margines i nie do końca wiadomo, kto ze specjalistów powinien się nimi zajmować

Jak się okazuje, ginekolodzy dla osób dorosłych nie są zawsze przygotowani do tego, aby pomóc też dziecku. Pani profesor zdradziła, że zdarza się nawet, iż trafiają do niej mali pacjenci z traumą po pierwszej wizycie u lekarza specjalisty chorób ginekologicznych. Niestety medycy nie zawsze są przygotowani, aby pomóc tak małym pacjentom. Kluczowe są tu bowiem nie tylko umiejętności i wiadomości, ale także i podejście oraz dobry kontakt.

Bardzo istotne jest to, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tym, że jest taki oddział w Polsce i że można tam otrzymać specjalistyczną pomoc. Do tego wystarczy jedynie skierowania oraz otrzymanie terminu. To jeszcze nie wszystko. Rodzice mogą być w oddziale Kliniki Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ze swoimi córeczkami przez cały czas.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane
   Chciała by syn nosił imię youtubera

   Chciała, by syn nosił imię youtubera, a urzędniczka odmówiła. “Co za babsztyl staroświecki”

   Wyciągnęli z wody przemoczonego noworodka. Fotografia, która obiegła już cały świat