w ,

Psy potrafią rozpoznać złą osobę i nauka to potwierdza

Niedawne badania naukowe potwierdzają, że psy potrafią rozpoznać złą osobę lub złe intencje ze strony człowieka. Właśnie dlatego zaczynają się nami opiekować czy szczekać jeśli widzą zagrożenie.

Sponsorowane

Nie ma wątpliwości, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Zapewniają nam bezwarunkową miłość, ochronę i wspaniale spędzony czas, jednak okazuje się, że te czworonogi dysponują o wiele większym zestawem umiejętności niż możemy się spodziewać. Niedawne odkrycie potwierdza, że psy potrafią wykryć nie tylko złe intencje, którymi może kierować się dana osoba, ale również złą osobę – tak po prostu.

Jedną z głównych cech psów jest to, że uważnie obserwują ludzi, do tego stopnia, że ​​potrafią nawet naśladować niektóre ruchy czy działania swoich właścicieli. Badania opublikowane w czasopiśmie „Neuroscience i Behavioral Reviews” wskazują, że pies potrafi rozpoznać nie tylko złe ale również dobre zachowanie wśród ludzi. Podczas badań przeanalizowano, dlaczego psy potrafią nagle zmienić nastawienie i swoje zachowanie w zależności od osoby, w pobliżu której się znajdują.

Eksperyment, który został przeprowadzony na psach pokazał, że mogą on wyczuć czy ktoś jest przychylnie nastawiony do jego właściciela czy nie. Samo zachowanie psa zależy jednak od jego inteligencji emocjonalnej – niektóre stają się bardziej uważne, a inne mogą stać się nawet agresywne w stosunku do podejrzanego osobnika.

Naukowcy w ramach pierwszego doświadczenia odegrali udramatyzowane scenki, w których psy i ich właściciele stawiani byli w sytuacji, kiedy ktoś im pomagał lub nie. Okazało się, że zwierzaki były przyjaźnie nastawione tylko do osób, które pomocy udzielały.

Sponsorowane

Inne badanie polegało na oszukiwaniu psów w imię nauki. Ludzie od dawna wiedzą, że jeśli wskaże się psu jakiś obiekt, do ten do niego podbiegnie. Naukowcy wykorzystali te informacje w swoich badaniach. Podczas eksperymentu wskazywali na pojemnik z jedzeniem – pies niemal natychmiast biegł w jego stronę. W kolejnym etapie wskazali na taki sam pojemnik, ale już bez jedzenia. Pies nabierał się na to maksymalnie dwukrotnie, za trzecim razem już nie podbiegł ponieważ stracił zaufanie do człowieka. Taki test powtórzono na 34 psach i żaden z nich nie podbiegł do pustego pojemnika więcej niż 2 razy. Ten eksperyment dowodzi, że psy potrafią dostrzec kłamcę, albo że mają poważne problemy z zaufaniem.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Darek Kud

Student, pasjonat fotografii i mieszkaniec Rzeszowa od kiedy pamięta ;) Interesuje się życiem miasta a szczególnie jego rozwojem i inwestycjami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Poszukiwany jest anioł! Wyciągnął kobietę i dziecko z płonącego samochodu a sam doznał obrażeń

   Szef Pfizera nie przyjął szczepionki na COVID-19 bo “nie chce wpychać się w kolejkę”