w

W kilka miesięcy postarzała się o 30 lat. Choroba zmienia ją nie do poznania

Progeria to choroba genetyczna, powodująca szybkie, przedwczesne starzenie. O tym jak ciężko z nią żyć przekonała się 16-letnia Filipinka. Raizel Cargo jest jedną z zaledwie 200 osób na świecie, u której zdiagnozowano tę chorobę. Nastolatka starzeje się w zbyt szybkim tempie. Jej wygląd fizyczny znacznie się zmienił. Wygląda w tej chwili jak kobieta w średnim wieku, a nie jak nastolatka.

Sponsorowane
YouTube

Przedwczesne starzenie

Raizel Cargo prowadziła normalne życie do momentu, gdy wykryto u niej nieuleczalną chorobę. Progeria sprawiła, że w ciągu kilku miesięcy jej ciało znacznie się postarzało. Nastolatka wygląda więc na kobietę w średnim wieku. W rozmowie z filipińską telewizją GMA dziewczyna opowiada.

YouTube

Sponsorowane

Pytają mnie, dlaczego się postarzałam. Nie odpowiadam, ponieważ nie wiem, co się stało. Nie mogę też winić za to mamy, ponieważ nie wie co się dzieje

YouTube

Choroba wpłynęła na każdy aspekt jej życia. Zamiast wychodzić z przyjaciółmi, woli zostać w domu. Wpływ na to ma jej wygląd – przez zmarszczki czuje się nieswojo w towarzystwie rówieśników.

YouTube

Czym jest progeria?

Progeria to rzadki, genetycznie uwarunkowany zespół, który wiąże się z przyspieszeniem procesu starzenia organizmu. Po raz pierwszy choroba ta została opisana w roku 1886. Niestety, nie istnieje żadna sprawdzona metoda jej leczenia. Nie ma też żadnych ścisłych zaleceń dotyczących terapii. Jest to choroba bardzo rzadka, w której przebiegu starzenie skóry jest najczęstszym objawem. Niestety, progeria ma wpływ nie tylko na wygląd – może prowadzić na przykład do osteoporozy czy udaru. Medycy są jednak bezradni i ograniczają się do leczenia pojawiających się objawów – wprowadzają na przykład fizykoterapię, która ma zapobiec przykurczom mięśni. Rodzina Raizel Cargo nie może więc skutecznie pomóc młodej dziewczynie. Bliscy starają się jednak robić wszystko co w ich mocy. Otworzono nawet specjalny rachunek w banku, by zebrać pieniądze na jej leczenie.

YouTube

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Olek Żak

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Kiedyś ważyła zaledwie 17 kg. Dziś przytyła i wygląda zdecydowanie zdrowiej

   Kiedy na weselu poleciała ta muzyka, kobieta nie wytrzymała. Wybiegła z sali