w

Szymon Marciniak sędziował w finale mundialu w Katarze. Tyle zarobił Polak

Polski arbiter był głównym sędzią podczas niedzielnego meczu Argentyna-Francja na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Katarze. To bardzo duża odpowiedzialność, a do pracy wybierani są najlepsi sędziowie. Wiemy, ile Szymon Marciniak zarobił na Mundialu.

Sponsorowane

41-latek bez jest pierwszym Polakiem, który jako arbiter główny poprowadził finał mistrzostw świata w piłce nożnej. Poza nim można było zobaczyć w Katarze Pawła Sokolnickiego, Tomasza Listkiewicza, czy Tomasza Kwiatkowskiego. Jak różniły się ich wynagrodzenia?

Twitter

Ustalenia FIFY są następujące. Od czasu Mistrzostw Świata, które miały miejsce w 2018 roku w Rosji, każdy sędzia meczowy otrzymuje wynagrodzenie za udział w mistrzostwach świata w wysokości 70 tys. dolarów – około 310 tys. zł. Z kolei sędzia asystent 25 tys. dolarów – około 110 tys. zł. Sędzia meczowy to najbardziej wpływowa osoba na boisku, to właśnie od niego zależy przebieg całego meczu. Otrzymuje on 3 tys. dolarów – około 13 tys. zł za fazę grupową, a za play-offy lub finał jego wynagrodzenie wzrasta do 10 tys. dolarów – około 44 tys. zł.

Twitter

Sponsorowane

Ile Szymon Marciniak zarobił na Mundialu?

Polak poza meczem finałowym sędziował jeszcze spotkanie w grupie pomiędzy Danią a Francją. Poprowadził również mecz 1/8 finału Argentyna – Australia. Podliczając otrzymał 3 tys. dolarów za fazę grupową i 10 tys. dolarów za fazę pucharową. Do tego doliczyć trzeba również podstawę i wynagrodzenie za finał. Wychodzi na to, że polski sędzia zgarnął łącznie 93 tys. dolarów. To równowartość około 411 tys. zł.

Twitter

Warto też wspomnieć o sędziach asystentach. Poza podstawowym wynagrodzeniem za udział, dwóch sędziów asystentów po obu stronach boiska otrzymuje 2,5 tys. dolarów za fazę grupową i 5 tys. dol. za play-offy i finał. To równowartość odpowiednio około 11 tys. zł oraz 22 tys. zł. Natomiast czwarty sędzia, który odpowiedzialny jest za nadzorowanie procedury wymiany, a także sprawdzanie wyposażenia zawodnika lub zawodnika rezerwowego, dostaje taką samą wypłatę jak sędzia asystent.

Twitter

Jedną z najważniejszych zmian, która zaszła w ostatnich latach w przepisach piłkarskich to ta, iż wprowadzono wideoasystentów sędziowskich. Ci, którzy wzięli udział w MŚ FIFA 2022 za mecz otrzymają 3 tys. dolarów. Z kolei w dalszej części turnieju ich opłata wzrasta do 5 tys. dolarów.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Iza Sucha

146 komentarze

  1. Ten jeb..ny niefart to zazdrości, trza było k…y z niefartu siẹ trochę pouczyć I też zostać sẹdzią miẹdzynarodowym ,a nie siedzieć I obsrańce pierdzieć w foteliki, żal dupsko ściska że Marciniak sobie zasłużył, pismaki nieogarniẹte