w ,

Kiedy można dostać zadośćuczynienie za śmierć matki?

Otrzymanie zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby ma na celu zrekompensowanie doznanych wówczas strat emocjonalnych. Kiedy możliwe jest otrzymanie takich środków w przypadku śmierci matki? Muszą być spełnione wtedy trzy ważne warunki.

Sponsorowane

Czym jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie jest rodzajem finansowej rekompensaty, która jest przyznawana w przypadku doznania krzywd, strat emocjonalnych. Często bywa ono potocznie nazywane odszkodowaniem, jednak warto wskazać, że są to dwa różne rodzaje wypłat.

Można zatem ubierać się w tym przypadku zarówno o odszkodowanie, jak i o zadośćuczynienie, jeśli zostały spełnione właściwe ku temu warunki.

Zadośćuczynienie za śmierć matki – kiedy można je dostać?

Sponsorowane

Aby uzyskać zadośćuczynienie za śmierć matki lub też innej bliskiej osoby, konieczne jest przede wszystkim spełnienie trzech głównych warunków. Zaliczane są do nich:

1. Zgon w wyniku działań osób trzecich – do śmierci osoby, w tym przypadku matki, musi dojść na skutek działań innych osób, na przykład dotyczy to śmierci w wypadku komunikacyjnym, na skutek błędu medycznego czy też wypadku w pracy.

2. Osoba, która zmarła, nie mogła być uznana za wyłącznie winną zdarzenia.

3. Należy złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania w terminie do 20 lat od momentu zgonu.

Gdy zatem spełnione będą te warunki, wówczas zadośćuczynienie za śmierć matki będzie możliwe do uzyskania.

Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że tego typu sprawy są indywidualne, dlatego też każda z nich jest analizowana osobno. Wiele z nich toczy się również przed sądem, co powoduje, że wymagają one przeprowadzenia odpowiedniego postępowania.

Jak ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć matki?

Żeby otrzymać zadośćuczynienie za śmierć matki, trzeba zwrócić się w tym przypadku do podmiotu, który odpowiedzialny jest za wypłatę środków. Jest to głównie ubezpieczyciel, na przykład ten, u którego sprawca zawarł umowę ubezpieczenia komunikacyjnego, umowę OC czy inną polisę na dzień zdarzenia.

Sponsorowane

Należy następnie przekazać wniosek o wpłatę zadośćuczynienia do towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z odpowiednią dokumentacją w formie załączników.

Niestety, częstym problemem jest w tym przypadku proponowanie przez ubezpieczycieli bardzo niskich kwot odszkodowania lub też odmowa wypłaty. Właśnie dlatego wtedy, gdy chce się uzyskać zadośćuczynienie za śmierć matki, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy kancelarii prawnych.

Takimi sprawami zajmują się głównie kancelarie odszkodowawcze, czyli kancelarie, które mają duże doświadczenie w sprawach dotyczących odszkodowań, zadośćuczynień. Mogą one wtedy zapewnić poszkodowanym pełną pomoc.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!
 • Źródła:
 • apo24.pl

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Krzysztof Jackowski o karierze Lewandowskiego. Koniec jest już bliski?

   Wstrząsające informacje ws. morderstwa w Żabce. Ofiara była wcześniej na policji