Wydawać mogłoby się, że nie ma nic prostszego, niż wiązanie butów. Potrafią to robić już starsze przedszkolaki. Tymczasem biorąc pod uwagę solidne, wojskowe obuwie taktyczne – trzeba pamiętać o tym, że co do zasady mają one znacząco dłuższe sznurowadła, niż standardowe modele obuwia dostępne w sieciowych sklepach. W związku z tym sposób ich wiązania także jest nieco inny.
Jak dobrze zawiązać buty?
Sposoby wiązania butów mogą być różnorodne chociażby ze względu na panujące trendy. Nie dotyczy to jednak zdecydowanie obuwia trekkingowego czy taktycznego, ponieważ są to buty przeznaczone do użytku w zróżnicowanym, wymagającym terenie. To „buty do zadań specjalnych” i jako takie – muszą być zawiązane przede wszystkim solidnie. Na tyle, żeby przetrwać i w boju i w ciężkim terenie. Buty taktyczne wiążemy zatem przede wszystkim skupiając się na ich górnej części. Takie obuwie jest obuwiem za kostkę, którą ma usztywnić, jednocześnie – nie zaburzając prawidłowego krążenia krwi. Ponadto powinno zapewniać swobodę umieszczonym w nich stopom, jednak jednocześnie także – zapobiegać ich przesadnemu, niekontrolowanemu przesuwaniu się wewnątrz butów. Jednym ze szczególnych rodzajów węzłów na sznurówkach od butów wojskowych jest tzw. „Ian’s secure shoelace knot”, czyli w wolnym tłumaczeniu: „węzeł bezpieczeństwa sznurówek Iana”. Aby stworzyć taki bezpieczny i skuteczny węzeł na sznurowadłach wystarczy zacząć wiązanie sznurowadeł od obuwia wojskowego od etapu, w jaki zazwyczaj wiążemy buty, czyli przekładając jedną sznurówkę pod drugą. Następnie – chwytamy obydwa sznurowadła składając je niejako „na pół” i dopiero w tej formie wykonujemy resztę węzła podobnie jak podczas zwykłego wiązania obuwia. To prosty, ale zarazem bardzo skuteczny sposób na zawiązanie sznurowadeł zarówno w wojskowych i w cięższych sportowych butach, jak i w obuwiu sportowym noszonym na co dzień. Stosując „Ian’s secure shoelace knot”, można szybko i łatwo zabezpieczyć swoje stopy w obuwiu.
Obuwie taktyczne – jak wiązać?
Nie tylko od samej techniki wiązania zależy jakość oraz wytrzymałość węzła na sznurowadłach. Przede wszystkim same sznurowadła oraz buty powinny być wykonane z materiałów odpornych na ślizganie się. To zupełnie oczywiste, że śliskie sznurowadła będą rozwiązywały się znacznie łatwiej. Na szczęście taktyczne obuwie wysokiej jakości nie jest wykonywane z materiałów śliskich. Przede wszystkim jego projektanci biorą pod uwagę fakt, że takie buty wojskowe będą użytkowane w bardzo zróżnicowanych warunkach jeśli chodzi o teren czy pogodę. Mają na uwadze nie tylko same podeszwy, czy też inne, duże powierzchniowo części buta, ale również tak istotne elementy jak sznurowadła. Chociaż są niewielkie, są one przecież jednym z istotniejszych elementów całego obuwia. Istotne jest także prawidłowe przewlekanie sznurowadeł przez oczka – od dołu do góry. Już sam sposób umieszczenia sznurówek na butach ma duże znaczenie. Można zatem postawić na „węzeł chirurgiczny” lub np. tzw. „okienko”, czyli zrobienie luki na pewnym etapie krzyżowania sznurowadeł przewlekanych przez oczka.