w ,

Gdzie są potrzebne znaki ewakuacyjne?

Wskazujące drogę wyjścia na zewnątrz piktogramy ewakuacyjne to obowiązkowe wyposażenie każdego budynku użyteczności publicznej. Brak owych znaków, a więc niestosowanie się do przepisów przeciwpożarowych może nawet skutkować mandatem, ale przede wszystkim stwarza zagrożenie dla życia ludzi! Jak wygląda oznakowanie ewakuacyjne i jaką pełni funkcję?

Sponsorowane

Gdzie powinny znajdować się znaki ewakuacyjne BHP?

Wszyscy właściciele, administratorzy oraz zarządcy budynków są odpowiedzialni za odpowiednie przystosowanie obiektów budowlanych do wymogów i norm prawnych (wyjątkiem są tutaj domy jednorodzinne). Jednym z takich wymogów jest odpowiednie oznaczenie drogi ewakuacyjnej z budynku. Gdy w obiekcie znajdują się piętra, przeszkody albo skomplikowane korytarze, konieczne jest umieszczenie na jego ścianach oznaczeń ewakuacyjnych, aby wszyscy znajdujący się w środku mogli bezpiecznie i bez niepotrzebnej paniki wydostać się na zewnątrz. Znaki powinny być umieszczone w miejscu, na wysokości i pod kątem widocznym dla wszystkich.

Oznaczenie wyjścia ewakuacyjnego / pixabay.com

Piktogramy ewakuacyjne i ich znaczenie

Sponsorowane

Oznakowanie ewakuacyjne zostało opracowane tak, aby było uniwersalne, intuicyjne i tak samo zrozumiałe dla wszystkich ludzi na świecie. Bezpieczeństwo jest bowiem kwestią znajdującą się wyżej niż język i kultura.

Znaki ewakuacyjne mają kształt kwadratów i prostokątów. Występują w kolorze zielono-białym, z czego biała część jest fluorescencyjna i wyraźnie widoczna również w przypadku całkowitej ciemności. Najważniejsze z nich wskazują kierunek drogi ewakuacyjnej, umiejscowienie wyjścia ewakuacyjnego oraz obecność schodów, po których trzeba wejść lub zejść, aby się do niego dostać. Równie często używanymi znakami są te oznaczające miejsce zbiórki do ewakuacji, drogę ewakuacyjną dla osób niepełnosprawnych, a także ulokowanie telefonu alarmowego czy apteczki pierwszej pomocy. W ofercie sklepu SAP Science And Protection znajdziesz te oraz kilkaset innych znaków ewakuacyjnych, niezbędnych do prawidłowego oznaczenia każdego budynku publicznego.

Zasady bezpiecznej ewakuacji

Ewakuacja to z definicji zorganizowane przemieszczenie ludzi z miejsca, w którym występuje zagrożenie, na obszar bezpieczny. Aby ewakuacja przebiegła sprawnie i bezpiecznie, konieczne jest zachowanie spokoju, postępowanie zgodnie z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa oraz słuchanie poleceń osoby kierującej ewakuacją. Ewakuacja powinna być prowadzona najkrótszymi i bezpiecznymi drogami, najlepiej z całkowitym pominięciem wind. W pierwszej kolejności należy ewakuować ludzi z pomieszczeń znajdujących się najbliżej źródła zagrożenia – ich droga ucieczki szybko może zostać całkowicie odcięta. Jeśli czas na to pozwala, opuszczając budynek, należy zamknąć okna i odłączyć od zasilania urządzenia elektryczne i gazowe, a także zabrać najpotrzebniejsze dokumenty i rzeczy osobiste.

Choć najczęściej kojarzy nam się ona z pożarem, ewakuację przeprowadza się również w przypadku:

  • alarmu bombowego i aktu terroryzmu,
  • skażenia toksycznego,
  • wybuchu gazu i awarii instalacji gazowej,
  • powodzi,
  • katastrofy budowlanej.
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!
  • Źródła:
  • sklepbhpippoz.pl

Napisane przez Michał Czaroń

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      Wcieliła się w rolę Lucy z “Rancza”. Ilona Ostrowska ma dziś 48 lat i niesamowite ciało!

      Jak wiązać buty wojskowe?