w

Ta złotówka wyprodukowana w 1957 roku jest warta krocie. Polacy na nią polują

Monety pochodzące z 1957 roku to obecnie rzadkość. Można je spotkać w niewielu mennicach. Dlatego na aukcjach osiągają niesamowicie wysokie notowania. Przejrzyj strych czy piwnicę u dziadków, a być może natrafisz na jedną, konkretną monetę – mowa o 1 złotówce.

Sponsorowane

Co decyduje o cenie starych monet czy banknotów?

Mimo że kiedyś miały zwyczajną wartość, obecnie banknoty i monety z czasów PRL-u warte są niejednokrotnie fortunę. To jeden z powodów, dla których kolekcjonerzy tak chętnie je zbierają. Z biegiem lat osiągają coraz to wyższe ceny. Jednak aby numizmatyk zdecydował się na zakup, banknoty czy monety muszą być w dobym stanie. Najbardziej cenione są te wyglądające na nowe, przechowywane w odpowiedni sposób.

Słynna 10-groszówka

Kolejną rzeczą, która ma wpływ na cenę, jest nominał, a także rzadkość występowania. Jeszcze kilka miesięcy temu bardzo popularna była 10-groszówka pochodząca z 1973 roku, nie zawierająca znaku mennicy. Okazuje się, że to najsłynniejsza i najrzadsza moneta obiegowa z okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Sponsorowane

Jesteś ciekaw, za ile można ją było nabyć w 2015 roku? Osiem lat temu cena wahała się w granicach 7-8 tys. zł. Z kolei w 2020 roku wzrosła do… 20 tys. zł. Natomiast teraz, kolekcjonerzy są za nią w stanie dać aż 24 tys. zł.

Złotówka z 1957 roku

Jest kolejna moneta, która niesamowicie pożądają kolekcjonerzy. Chodzi o złotówkę z 1957 roku. Jak podkreśla Gabinet Numizmatyczny Marciniak na Facebooku, 1957 to rocznik rzadko spotykany w menniczych stanach, na aukcjach osiągający nie raz bardzo wysokie notowania.

Moneta nie została wybita w aluminium, a w “nowym srebrze” – bardzo rzadko używanym stopie, wykorzystywanym sporadycznie to prób technologicznych.

Jeśli chodzi o wizerunek monety i jej parametry, to w zasadzie są one identyczne jak te u monet wybijanych w 1949 roku w (stop kilku metali, głównie aluminium). Mają taką samą średnicę, wagę, a także wygląd rewersu. Mimo że w 1957 roku wyprodukowano aż 58 631 470 sztuk złotówek, to zachowane w stanie idealnym są jednymi z najcenniejszych monet PRL-u. Na aukcjach ich cena sięga często kilku tysięcy złotych. Najwyższa oferta wynosiła nieco ponad 8 tys. zł.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

25 komentarze