w ,

W polskim lesie zaobserwowano białą sarnę. “To niezwykle rzadki okaz”

Sarna zaobserwowana w lesie nie robi na nas ogromnego wrażenia ze względu na to, że spotkać je można stosunkowo często. Sytuacja się zmienia gdy wspomniana sarna wyróżni się czymś wyjątkowym. Czy biała sarna zwróciłaby Twoją uwagę? Z pewnością – a właśnie taki okaz zaobserwowano ostatnio w jednym z polskich lasów.

Sponsorowane

Biała sarna została sfotografowana a jej zdjęcia opublikowano na fanpage Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Do zdjęć dołączyli krótką wiadomość:

Biała sarna w Nadleśnictwie Giżycko!

Na terenie Nadleśnictwa Giżycko żyje około 2 000 saren. Prawdziwą sensacją jest zaobserwowanie wśród nich, jednej koloru białego. W naszym kraju taki nietypowy osobnik rodzi się raz na kilka lat, a samo odnalezienie takiej sarny jest nie lada sztuką.

Zdjęcia tego osobnika wykonał Członek Polskiego Związku Fotografów Przyrody, Jan Olchówka. Zdecydowanie może on mówić o wielkim szczęściu, bo uwiecznił na fotografii osobnika, którym naprawdę można się zachwycać.

Dlaczego sarna ma biały kolor?

Sponsorowane

Jest to wynik bielactwa, zwanego też albinizmem. Cecha ta powoduje zmianę ubarwienia skóry, włosów piór czy nawet tęczówek oczu na biały, lub zbliżony do białego kolor. Dzieje się tak ze względu na brak enzymu tyrozynazy, który wpływa na barwnik melaninę.

Jak pisze w swoim poście Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych:

U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli.

Śliczna jest, prawda?

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maks Kurcz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Do Polski nadciąga atak zimy. Możliwy paraliż na drogach

   36-latka z COVID-19 zmarła tuż po porodzie. Lekarze musieli ratować dziecko