w

Eksperci ostrzegają! „Już niedługo telefony mogą przestać działać”

Brak sygnału w telefonie wiąże się z niemożliwością dzwonienia czy korzystania z internetu. Więc telefon staje się po części bezużyteczny. Operatorzy sieci komórkowych z całej Europy biją na alarm. Obawiają się, że zimą może dojść do przerw w dostawach energii elektrycznej i konieczności wyłączenia masztów.

Sponsorowane

Wszystko to spowodowane jest kryzysem energetycznym, który z kolei może doprowadzić do wygaszenia europejskiej sieci telefonii komórkowej. Kiedy pojawią się problemy z dostawami energii, w pierwszej kolejności odcięci zostaną odbiorcy przemysłowi. Spowoduje to brak zasilania masztów komórkowych zatem dojdzie do paraliżu sieci komórkowych, odcięcia użytkowników od internetu, a także usług głosowych.

Pixabay

Brak prądu = brak sieci komórkowej

W wielu krajach uznano ten problem za bardzo ważny. W Niemczech, Francji i Szwecji podjęto rozmowy między operatorami komórkowymi a stroną rządową. Miały one na celu wypracowanie jakiegoś rozwiązania – zapewnienie stałych dostaw energii dla masztów.

Sponsorowane

We Francji jeszcze w wakacje toczyły się rozmowy na ten temat. Nie wiadomo jednak, jak się zakończyły. Jeśli dojdzie do przeciążenia sieć energetyczna w tym kraju może być wyłączona lokalnie na czas do 2 godzin.

Być może zimą będziemy wiedzieć więcej, ale nie jest łatwo odizolować wieżę telefonii komórkowej od reszty sieci elektrycznej – powiedziała Deutsche Welle osoba z francuskiego ministerstwa finansów.

Z kolei w Szwecji urząd ds. poczty i telekomunikacji (PTS) zobowiązał się do współfinansowania mobilnych stacji, mogących działać przez ograniczony czas z wykorzystaniem własnych źródeł zasilania. Natomiast w Niemczech przy części masztów już rozstawiono generatory na diesla.

Wikimedia

A jak będzie w Polsce?

Kiedy wprowadzone zostaną niższe poziomy zasilania do redukcji zużycia prądy jako pierwsi są zobligowane takie gałęzie gospodarki jak przemysł oraz biznes. Okazuje się, że tylko część masztów rozstawionych w Polsce podpiętych jest do własnego łącza. Dopóki braki energii nie będą naprawdę duże, do tego stopnia, że energia przestanie płynąć do mieszkań, dopóty telefony komórkowe powinny działać nieprzerwanie.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Iza Sucha

70 komentarze

  1. Taaak jeszcze chwilę i nic nie będzie działać, nie będzie prądu Gazu, jedzenia i powietrza….. Niczego nie będzie….nawet naszej planety…I to chyba by było dobre z perspektywy tego szajsu na tym świecie. Planeta by zniknęła i nie było by już żadnego problemu…. Boże, ludzie to największa zaraza tej planety…

  2. Nareszcie dzieci zaczną normalnie żyć .A Ci na górze szykują nam następne niespodzianki bo naiwnych nie brakuje,był Covid, wojna,teraz będzie opad atomowy,brak światła,gazu.A nasza góra ma się dobrze i śmieją się z baranków. A tak na koniec to wrócą cudowne czasy pisania listów będzie normalność.

  3. Pitu pitu, ściemniać to my nie nas, jeżeli przestaną działać urządzenia elektroniczne będzie to świadczyło o silnym impulsie elektromagnetycznym a nie o braku zasilania ( co może spowodować taki impuls, dowiedzcie się sami ) 🤔😔