w

Stan wyjątkowy w Polsce na 30 dni. Premier Mateusz Morawiecki potwierdza

Twitter

Już od prawie trzech tygdoni sytuacja w pobliżu Usnarza Górnego na terenie Białorusi jest napięta. Migranci koczują w tym miejscu, licząc, że w końcu uda się im przedostać do Polski.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Dzisiaj, to jest we wtorek, Mateusz Morawiecki poinformował, że Rada Ministrów złożyła wniosek w ręce prezydenta, Andrzeja Dudy, o wprowadzenie stanu wyjątkowego. Ma się to tyczyć tylko miejscowości, które znajdują się blisko granicy białoruskiej. Przychylił się do wniosku MSWiA.

Granica Polski z Białorusią

Sytuacja na granicy z Białorusią jest cały czas kryzysowa, jest cały czas napięta, a to z podstawowego względu, że reżim Łukaszenki postanowił poprzez przetransportowanie ludzi głównie z Iraku na terytorium Białorusi, postanowił wypchnąć tych ludzi na terytorium Polski, Litwy, Łotwy po to, żeby wprowadzić element destabilizujący na terytorium naszych krajów” – wyjaśniał w swoim wystąpieniu premier Morawiecki.

Dzisiaj Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego – oświadczył we wtorek, 31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki

Stan wyjątkowy w Polsce

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Okazuje się, że stanem wyjątkowym objęto by wcale nie tak mały obszar, bo prawie 200 miejscowości. Dokładniej opisując, 115 z nich leży na terenie województwa podlaskiego, a 68 lubelskiego. Stan nadzwyczajny ma obowiązywać przez 30 dni.

Będą tam obowiązywały restrykcje zgodnie z przepisami dotyczącymi wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dziś uchwała trafi do pana prezydenta i w momencie, kiedy pan prezydent podpisze swoje rozporządzenie – jeśli uzna, że okoliczności wprowadzenia stanu wyjątkowego są racjonalne i zasadne – ten stan będzie wprowadzony w trybie natychmiastowym.

Chcę uspokoić mieszkańców miejscowości nadgranicznych – restrykcje w najmniejszym stopniu nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwość swobodnego wykonywania działalności, chociażby rolniczej na tych terenach – mówi szef MSWiA Mariusz Kamiński

Wiele osób zastanawia się, po co wprowadzać stan wyjątkowy? Według rządu ma ono pomóc w uszczelnieniu granicy polsko-białoruskiej, zapobiec nielegalnej migracji oraz próbom destabilizacji sytuacji na granicy. Jeszcze przed Polską podobną sytuacje mogliśmy zaobserwować na Litwie i Łotwie. Z każdym dniem liczba imigrantów Białoruskich rośnie. Tym samym państwo oskarżane jest o prowadzenie w ten sposób wojny hybrydowej.

Straż Graniczna, wojsko Polskie i policja, która będzie pilnowała porządku w pasie granicznym, musi mieć instrumenty efektywnego działania. Żadnych wycieczek, żadnych happeningów, żadnych manifestacji w tym pasie granicznym nie będzie można organizować – przekazał szef MSWiA

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Maks Kurcz

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Na zdjęciu ukryła się naga kobieta. Tylko nielicznym udaje się ją zauważyć

      9-latka zbiorowo zgwałcona i zamordowana w krematorium. Jeden ze sprawców to duchowny