w

Alarm w szkole. Znaleziono bardzo groźną, promieniotwórczą substancję

W Zespole Szkół nr 1 w Mławie pracownicy znaleźli pojemnik z groźną i bardzo niebezpieczną substancją. Mowa o promieniotwórczym Cezie 137. Ze względu na zagrożenie, o sprawie poinformowano natychmiast Państwową Agencję Atomistyki i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Sponsorowane

Promieniotwórcza substancja na terenie szkoły

Cez 137 znaleziono 15 lutego, około południa w szafie w szkolnym magazynie. Ma miejsce wezwano jednostki ratownictwa chemicznego z Ciechanowa i Warszawy. Pojemnik odpowiednio zabezpieczono i oddano na badania. Z relacji Katarzyny Urbanowskiej z PSP w Warszawie wynika, że urządzenie pomiarowe wskazało substancję promieniotwórczą Cs-137. Pomiar został wykonany w odległości 5 cm. Wskazał na promieniowanie 0,08 mikrosiwerta na godzinę.

Pojemnik odnalazł pracownik szkoły podczas prac porządkowych. Na szczęście w budynku nie było uczniów (w województwie mazowieckim trwają ferie zimowe). Działania policji polegały na wdrożeniu procedur zabezpieczenia osób, które mogły mieć kontakt z pojemnikiem. Ustalono pięć takich osób. Zostały one odizolowane i przebadane, jeżeli chodzi o szkodliwe oddziaływanie promieniotwórcze na człowieka – przekazał mł. asp. Marcin Sawicki z mazowieckiej policji.

Finalnie służby uznały, że “to oddziaływanie było tak niskie, że nie zagraża ono zdrowiu ani życi. Wszystkie osoby po badaniach zostały zwolnione do domu”.

Sponsorowane

Śledztwo

W sprawie toczy się obecnie śledztwo, z art. 163 par. 1. pkt 4., czyli sprowadzenia zdarzenia niebezpiecznego, dotyczącego gwałtownego wyzwolenia energii jądrowej lub wyzwolenia promieniowania jonizującego. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Odcięła głowę kochankowi i dalej uprawiała seks ze zwłokami. To dopiero początek…

   Nie żyją 4 siatkarki. Zwłoki wszystkich zawodniczek znaleziono w jednym miejscu