w ,

Prof. Horban podaje kolejność szczepień na COVID-19. Kto uniknie obowiązku?

Profesor Andrzej Horban został zapytany na antenie I Programu Polskiego Radia o szczepionki na COVID-19. “Na początku nie będziemy szczepić na koronawirusa dzieci, tylko tych, którzy są narażeni na ciężki przebieg COVID-19” – mówił doradca ds. COVID-19. Dodał, że ze względu na ograniczoną pulę dawek szczepionki, konieczne będzie ustalenie zasad decydujących o tym, dla kogo będą one przeznaczone.

Sponsorowane

Profesora zapytano również o to czy rząd bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia obowiązkowego sczepienia na koronawirusa:

Myślę, że zwrot “brać pod uwagę” jest adekwatne do tego, co się dzieje. Jeżeli wprowadza się coś, co jest obowiązkowe, to trzeba mieć możliwość tego wyegzekwowania. Trudno jest mi wyobrazić sobie, że łapie się obywatela na ulicy i szczepi się go przymusowo.

– odpowiedział główny doradca ds. COVID-19.

Powiedział też, że nie jest zwolennikiem karania za odmowę przyjęcia szczepionki, jednak jak powiedział: “tutaj kara jest dość prosta dla niezaszczepionych. Zaczyna się chorować”.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem, szczepionka na COVID-19 zostanie dopuszczona dopiero, gdy trzecia faza testów klinicznych zakończy się pozytywnym wynikiem. Jest to faza, w której szczepieniom poddawana jest duża grupa ludzi i jej wyniki mają decydujący wpływ na ocenę działania szczepionki.

Sponsorowane

To musi potrwać i musi kosztować. Nie będziemy szczepili przed uzyskaniem tych wyników.

– kontynuuje prof. Horban.

Świat po pandemii

Niedawno opublikowana została rozmowa Bill’a Gates’a z Rashidą Jones na temat świata w jakim przyjdzie nam żyć po zakończeniu pandemii. Jednym poruszanych aspektów były właśnie szczepienia.

Choć miliarder jest mocno demonizowany po swoim wystąpieniu na TEDx, w którym można powiedzieć, że przewidział nadchodzącą pandemię, to poruszył ciekawy wątek. Miliarder uważa, że świat po pandemii będzie mocno różnił się od tego, który znaliśmy do tej pory. Gates twierdzi, że najbardziej zmieni się rynek pracy oraz świat biznesu. Jest przekonany, że zmniejszy się liczba podróży służbowych a pracodawcy znacznie częściej korzystać będą z możliwości jakie daje praca zdalna.

Gates ogromne znaczenie dla świata po pandemii przypisuje również szczepionce. To jak świat będzie wyglądał zależy od tego czy skuteczna szczepionka powstanie, a także jaki procent ludzi się zaszczepi. Miliarder zwraca uwagę, że osoby, które się nie zaszczepią – będą mogły spodziewać się sporych trudności w życiu społecznym. Jako przykład podał zakaz podróżowania po świecie. Twierdzi również, że niewykluczone będą prześladowania nie tylko ze strony pracodawców, właścicieli lokali usługowych ale również ze strony osób już zaszczepionych.

Czy taka będzie rzeczywistość? Nie brzmi zbyt optymistycznie, tym bardziej, że ruch antyszczepionkowy z każdym miesiącem zdobywa coraz więcej zwolenników.

Całej rozmowy z Bill’em Gates’em możesz posłuchać na jego blogu gatesnotes.com [wymagany j. angielski].

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Michał Czaroń

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Podbój Chin przez Bayer Full? Nic bardziej mylnego

   51-letnia kobieta urodziła dziecko, ale mówi do niej “wnuczko”. Jej historia to ogromna inspiracja