w ,

Premier Morawiecki o szczepionce na koronawirusa. Czy będzie obowiązkowa?

Szczepionka na COVID-19 wyprodukowana przez Pfizer we współpracy z BioNTech SE wykazuje na ponad 90-procentową skuteczność. To głośny news z 9-go listopada i odniósł się do niego również premier Mateusz Morawiecki.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Mateusz Morawiecki na wczorajszej konferencji prasowej powiedział, że ogłoszenie informacji o zaskakująco wysokiej skuteczności oraz o możliwościach produkcyjnych koncernu jest “dobrą wiadomością, która niesie nadzieję na szybsze zakończenie walki z koronawirusem niż jeszcze parę tygodni czy parę dni temu większość ekspertów sądziła”.

Premier zaznaczył, że w sierpniu przystąpiliśmy do unijnego porozumienia ws. szczepionek przeciw koronawirusowi. Co oznacza, że realny termin dostępności szczepionki w Polsce to wiosna 2021. Premier zapewnił, że Polska otrzyma ją równolegle z innymi państwami UE.

Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek. Pewnie nastąpi to wiosna przyszłego roku. Chcemy tak szybko dostać te szczepionki, jak inne kraje UE i dostaniemy je w tym samym czasie

Dobrowolne szczepienie

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Szef rządu zauważył, że szczepienie będzie dobrowolne. Odbędzie się ono według konkretnego harmonogramu – jako pierwsi szczepionkę otrzymają seniorzy oraz przedstawiciele służb zdrowia i służb mundurowych:

Miejmy na uwadze, że to sprawa, która będzie dotyczyć każdego Polaka – każdego Polaka, który będzie chciał się zaszczepić. W pierwszej rzeczywiście kolejności najbardziej mi zależy na tych naszych najsłabszych, na tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy: na naszych mamach, ojcach, dziadkach i babciach i oczywiście na pracownikach służby zdrowia i służb mundurowych, którzy tyle z siebie dają.

Morawiecki dodał, że szczepionka Pfizera wymaga przechowywania w temperaturze poniżej -80 stopni Celsjusza, co wprowadza pewną trudność ze względu na konieczność przygotowania dedykowanych chłodni.

W związku z tym te chłodnie na pewno będą musiały być w odpowiednich miejscach rozlokowane i tym się już dzisiaj zajmujemy. Tym, żeby proces dystrybucji i szczepienia przebiegał możliwie szybko.

– powiedział premier Morawiecki.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Iza Sucha

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


   Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/bimber/includes/post.php on line 1023

   Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/bimber/includes/plugins/media-ace.php on line 128

   Recenzja serialu “Gambit Królowej”. Drewniany Dorociński?

   “W tej chwili powinno się zamknąć także kościoły”. Czy jest tak źle?