w

Prawdziwa rewolucja w 500+! Niektórzy mogą mieć problem z otrzymaniem zasiłku

Jeszcze kilka dni temu rząd zapowiadał, że w programie 500+ nie będzie żadnych zmian. Jednak teraz okazuje się, że szykuje się tu prawdziwa rewolucja! Wielu rodziców i opiekunów z pewnością będzie zaskoczonych. Niektórzy być może nie będą zadowoleni, a jeszcze inni mogą mieć teraz problem z otrzymaniem zasiłku…

Sponsorowane

Trzy zasadnicze zmiany

Tuż przed prezentacją Polskiego Nowego Ładu pojawiły się informacje, że w sztandarowym programie PiS również mają pojawić się duże zmiany. Jednak wówczas zarówno premier, jak i minister rodziny zaprzeczyli tym informacjom. Teraz na jaw wychodzi, że faktycznie szykuje się rewolucja w 500+ i to niemała!

Po pierwsze od 2022 roku nie będzie już możliwości składania wniosku o 500+ droga tradycyjną. Pozostanie jedynie opcja elektroniczna — przez portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych PUE lub też poprzez bankowość elektroniczną.

Po drugie wypłatę świadczeń 500+ przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie do ZUS-u będziemy składać wnioski już od przyszłego roku.

Sponsorowane

Trzecią zasadniczą zmianą jest to, że pieniądze będą wypłacane jedynie na konto bankowe. Rodzic nie będzie mógł już zadecydować, czy chce pieniądze dostawać w kasie urzędu gminy, przekazem pocztowym czy też przelewem.

Tłumaczenia minister Maląg

Portal Fakt24.pl rozmawiał z minister rodziny, Marleną Maląg, o wszystkich tych zmianach, oto co miała do powiedzenia:

Będzie to wyglądało następująco: samorządy dokończą edycję programu, która zaczyna się 1 czerwca br. i zakończy 31 maja 2022 r. (rodzice będą jeszcze mieli wybór, czy chcą wniosek złożyć elektronicznie, czy w wersji papierowej — red.). ZUS zacznie przyjmowanie wniosków (wyłącznie przez Internet), o świadczenie w ramach Programu Rodzina 500+ najpierw na nowo narodzone dzieci, a od 1 lutego 2022 r. już na każde dziecko. Świadczenie w ramach Programu Rodzina 500+ od przyszłego roku będzie także wypłacane tylko na konto

Jak się okazuje, wiele osób nie jest zadowolonych z tego typu zmian. Niektórzy twierdzą, że będą mieć teraz problemy otrzymaniem 500+. Wszystko dlatego, że wciąż są osoby, które mają problemy z obsługą najnowszych technologii. Ponadto, część rodziców wciąż nie ma jeszcze np. profilu zaufanego w banku i ma problem z jego założeniem.

Oczywiście rząd zapewnia, że powstaną mobilne punkty, w których urzędnicy będą pomagać rodzicom w składaniu wniosku przez Internet. Jednak jak będzie to wyglądało w praktyce? Zobaczymy.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Aleksandra Gwóźdź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Wyciągnęli z wody przemoczonego noworodka. Fotografia, która obiegła już cały świat

   Tragiczny wypadek pod Rypinem

   Tragiczny wypadek pod Rypinem. Nie żyje 26-letnia pielęgniarka i jej starszy kolega