w , , ,

Pracodawca ma prawo Cię zwolnić jeśli odmówisz szczepienia na grypę!

“Rzeczpospolita” podjęła się interpretacji przepisów kodeksu pracy. Wynika z nich, że pracodawca może wymagać od swoich pracowników zaszczepienia się na grypę, a za odmowę – zwolnić.

Sponsorowane

Zdaniem prawników cytowanych w “Rzeczpospolitej” niektórzy przedsiębiorcy mają prawo a nawet obowiązek zaszczepić swoich pracowników. Wynika to z art. 2221 kodeksu pracy, który mówi, że:

W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a gdy to niemożliwe – ogranicza jego stopień, korzystając z osiągnięć nauki i techniki.

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 22 kwietnia 2005 r., wirus grypy to właśnie taki szkodliwy czynnik biologiczny, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa. Zdaniem prawników z kancelarii PCS zapewnienie szczepionki przeciw grypie jako skutecznego środka eliminującego narażenie leży w obowiązkach pracodawców. Odmowa szczepienia przez pracownika może stać się podstawą do zmiany jego stanowiska lub nawet zwolnienia.

“RZ” przypomina, że obowiązek szczepień spoczywa w Polsce na osobach, które mają bliski kontakt z dziećmi do 6 miesiąca życia, osobami w podeszłym wieku lub przewlekle chorymi. Oprócz nich obowiązkowym szczepieniom podlega personel medyczny, administracyjny, pracownicy szkół, handlu, transportu czy funkcjonariusze publiczni.

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   „Mamy polską Ivankę Trump” – Kinga Duda została doradcą społecznym Andrzeja Dudy

   Religia zniknie ze szkół? Coraz więcej rodziców tego oczekuje