w ,

PILNE. Premier ogłosił, że od 10 października cały kraj będzie strefą żółtą

“Jesienią druga fala koronawirusa do nas dotarła – musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany, kategoryczny, korzystając z doświadczeń jakie nabyliśmy oraz doświadczenia oparte o sytuację w innych krajach” – powiedział podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Sponsorowane

Premier wypowiedział o świadomości ogromnych wyrzeczeń z okresu pierwszej fali ale też o doświadczeniach, które zdobyliśmy.

Nie możemy teraz tego dorobku ostatnich siedmiu miesięcy zmarnować poprzez zbyt łagodne podejście do tematyki ochrony zdrowia, w tym również gospodarczej. Dlatego podjęliśmy decyzji, że od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju. Strefa żółta rozciągnięta jest na cały kraj.

– oświadczył Morawiecki.

Premier powiedział, że przy obecnym tempie wzrostu zachorowań liczba zakażonych będzie podwajać się co trzy dni. Rząd chce swoimi działaniami doprowadzić do wypłaszczenia tej tendencji.

Liczba dzisiaj dostępnych łóżek [dla chorych na COVID-19] to 9500. Przeprowadzamy działania, które spowodują, że zwiększy się liczba dostępnych łóżek o kolejnych kilka tysięcy.

– zapowiada Premier.
Sponsorowane

Morawiecki zaznaczył, że w tej chwili dostępnych jest ok. 500 respiratorów dla chorych na COVID-19, co stanowi 2/3 wszystkich urządzeń tego typu przeznaczonych dla chorych na koronawirusa.

Premier podkreślał zagrożenie jakim jest wirus dla osób starszych. Ocenił, że wśród osób powyżej 90 roku życia śmiertelność na COVID-19 wynosi ok. 20 procent.

Premier został zapytany o swoje słowa z lipca. Powiedział wtedy, że koronawirus jest w odwrocie.

Kiedy mówiłem, że sytuacja jest łagodniejsza, sytuacja była łagodniejsza. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy. Mieliśmy do czynienia z sytuacją jaką opisywaliśmy.

Co dla nas oznacza żółta strefa?

Zgodnie z ogłoszonymi wczoraj nowymi restrykcjami dla strefy żółtej, naszym obowiązkiem będzie noszenie masek we wszystkich miejscach publicznych – zarówno pod dachem, jak i pod gołym niebem.

Dodatkowo:

Sponsorowane
 • w kinach zajętych będzie mogło być jedynie 25% miejsc
 • limit osób w siłowniach – 1 osoba na 7 m2
 • w imprezach organizowanych w plenerze będzie mogło wziąć udział maksymalnie 100 osób
 • w imprezach okolicznościowych takich jak np. wesela, maksymalna liczba uczestników wyniesie 75
 • maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych to 150 osób, a odległość pomiędzy zgromadzeniami, które odbywają się w tym samym czasie to minimalnie 100 metrów.
 • limit 1 osoby na 4 m2 w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje
 • w restauracjach na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2
 • wszystkie lokale gastronomiczne będą otwarte jedynie maksymalnie do godziny 22. Otwarcie nie wcześniej niż godzina 6:00.
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

Jeden komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Szkoły będą zamknięte od 20 października? Władze odpowiadają

   Cmentarze 1 listopada będą zamknięte? Minister odpowiada