w

Paragon grozy od dentysty z Łodzi. Oniemiała, gdy usłyszała cenę za usługę

Wizyta u dentysty zawsze wiązała się ze sporymi kosztami. Niestety, nadal tak jest. Doświadczyła tego na własnej skórze mieszkanka Łodzi. Kiedy już zeszła z fotela dentystycznego i podeszła do recepcji, aby zapłacić, myślała, że się przesłyszała, kiedy padła kwota. Kobieta wybrała się prywatnie do stomatologa. Wielu Polaków wybiera tę opcję głównie dlatego, że uważają, że prywatni lekarze zadbają lepiej o stan ich uzębienia.

Sponsorowane

Paragon grozy od dentysty

Z wyników badań CBOS dostępnych na pacjent.gov.pl wynika, że aż 82% Polaków korzysta z usług dentysty prywatnie. Natomiast na leczenie zębów na NFZ decyduje się 18%.

Jeśli chodzi o wspomnianą mieszkankę Łodzi, to wybrała się ona do stomatologa, w celu leczenia dwóch zębów. Mowa o górnej czwórce i piątce. Najpierw dentysta zaaplikował znieczulenie, a następnie przystąpił do pracy. Całość trwała nieco ponad godzinę. Usunięto z zębów próchnicę o załatano ubytki. Przyszła kolej na zapłatę za usługę. Za leczenie zachowawcze ze znieczuleniem dwóch zębów, kobieta zapłaciła 770 zł. Jak sama przyznaje, była zaskoczona cenę. Jeszcze w grudniu 2022 roku za leczenie jednego zęba zapłaciła 300 zł (borykała się wówczas z podobnym problemem). Aż tak wzrosły ceny od tego roku?

Pixnio
Sponsorowane

Usługi stomatologiczne na NFZ

W celu bezpłatnego skorzystania z usług dentystycznych na NFZ niezbędne jest skierowanie. Okazuje się, że w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, każdy ma prawi do:

– kontrolnego badania lekarskiego — 3 razy w roku
– badania stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej — raz w roku
– leczenia bólu zęba w dniu zgłoszenia się do przychodni (po godz. 19 do placówki pełniącej dyżur).
– plomby — białe w przednich górnych i dolnych — od jedynek do trójek. Od czwórek i dalej — z materiału kapsułkowego stosowanego do wypełnień ubytków
– leczenia kanałowego — od jedynek do trójek. Są jednak trzy wyjątki — dzieci, młodzież do 18 roku życia oraz kobiety w ciąży i połogu (do 42. dnia po urodzeniu potomstwa), ale tylko do 3 kanałów.
– protezy — od 5 brakujących zębów raz na 5 lat
– znieczulenia
– usunięcia kamienia nazębnego
– wyrwania zębów
– zdjęcia rentgenowskiego wewnątrzustnego
– leczenia zmian na błonie śluzowej jamy ustnej
– oczyszczania kieszonek zębowych.

Pixnio

A Ty, korzystasz prywatnie z usług stomatologa czy na NFZ?

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Aleksandra Gwóźdź

19 komentarze

 1. Paragon grozy ???
  Za wyrwanie zęba w erze covidu ( podczas 1 fali) zapłaciłem 600 złotych….
  NIKT NIE CHCIAŁ MNIE PRZYJĄĆ- covid !
  Znalazła się dentystka( w stroju kosmity) I zapowiedziała że tanio nie będzie i nie było…

 2. dobrze że mieszkam niedaleko granicy z Ukrainą… . Tam leczę zęby. Ostatnio jak byłem za 3 zapłaciłem ok 250zł . Nawet się zdziwiłem że było taniej niż przed wojną i śmieszną pandemią… . A przecież inflacja szaleje wiec jak to jest? Paliwo tańsze chociaż to my im wozimy cysterny z tym paliwem.

 3. To czemu nie poszła na NFZ a teraz tu skamle że drogo kto jej kazał iść prywatnie nie stać mnie to nie robię prywatnie ale nie skomle potem że drogo pożyczkę sobie weź w banku.

 4. Nie chodzi o to że Polacy nie korzystają NFZ tylko że NFZ gówno daję. NFZ daje nam czarne plomby i znieczulenie które nie działa, nowy garnitur co 5 lat. I to tyczy się wszystkiego kardiologów, laryngologów, ortopedów itd. I zachowują się jak święte krowy, a odezwij się to specjalnie coś spier….dolą, albo zrobią tak żeby bardzo bolało doświadczyłem tego na własnej skórze. NFZ to Średniowiecze.

 5. Mam nadzieję że będzie możliwość wyjazdu na Białoruś n są leczenie zębów.Białoruś to jednak najbardziej cywilizowany kraj na wschód od Polski i dyplom stomatologa z tego kraju jest coś wart.

 6. Skoro w grudniu płaciła 300zl za jednego zęba, to idąc z nowu musiała się liczyc że za dwa zapłaci minimum 600 zł 🤷 jak na prywatnego dentystę to wcale te 770 nie jest wcale dużo. Ludzie czasami za jednego zęba tyle albo i więcej płacą