w ,

Pamiętasz o maseczce w pracy? Duże zmiany już od dzisiaj

Jeśli w danym pomieszczeniu w miejscu pracy przybywa więcej niż 1 osoba, pracownicy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Takie obostrzenia pochodzą z najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów z 28 listopada 2020r. Zmieniają one dotychczasowy zapis, który taki obowiązek nakładał na pracowników, którzy obsługiwali interesantów lub klientów.

Sponsorowane

Nowe zasady obligują wszystkich pracowników do zakrywania ust i nosa w przestrzeni pracowniczej, jeśli w danym pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Rozporządzenie nie nakłada noszenia konkretnie maseczki – można korzystać z przyłbicy, kasku ochronnego lub po prostu odzieży. Nowe zasady obowiązują do 27 grudnia br.

Z poprzedniego rozporządzenia wynikało, że taki obowiązek istniał, jednak w ograniczonym stopniu – dotyczył jedynie tych pracowników, którzy wykonują “bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów”.

A co jeśli maseczki nosić nie będziemy?

Zgodnie z tym co w rozmowie z TVN24 mówi specjalista ds. kadr i płac w Grant Thornton, Ewa Gulczyńska, prawo pozwala na nałożenie na pracownika kary finansowej lub upomnienia (zgodnie z art. 108 Kodeksu pracy). Wysokość kary pieniężnej uzależniona jest od wynagrodzenia jednodniowego pracownika:

Sponsorowane

Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń” – czytamy w Kodeksie pracy.

– tak brzmi art. 87 Kodeksu pracy.

Czy są wyjątki?

Mimo, iż obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje wszystkich obywateli na terenie kraju to istnieją wyjątki od tej reguły. Zasada zasłaniania ust i nosa nie dotyczy

  • dzieci do 5-go roku życia,
  • osób, które dotknięte są zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnych intelektualnie,
  • osoby sprawujące kult religijny (podczas ceremonii),
  • sędziowie,
  • trenerzy,
  • osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
  • uczniów i dzieci w wieku przedszkolnym a także ich wychowawców (chyba, że dyrektor placówki ustanowił inaczej),

Istnieją także wyjątki “chwilowe”. Maseczkę można ściągnąć w celu weryfikacji tożsamości danej osoby, np. przez funkcjonariuszy służb mundurowych lub w związku “ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia”. Taki “chwilowy” wyjątek dotyczy również spożywania posiłku po zajęciu miejsca siedzącego.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      Rząd przyjął rozporządzenie z obostrzeniami na święta. Będzie limit osób

      W japońskim parku dla zwierząt urodziła się malutka panda