w

Opublikowano uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Trybunał Konstytucyjny opublikował dzisiaj uzasadnienie do wyroku z 22 października ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. W uzasadnieniu potwierdzono, ochronę życia od momentu poczęcia. Zgodnie z uzasadnieniem jedyne dopuszczalne przerwanie ciąży jest możliwe, gdy upośledzenie płodu lub nieuleczalna choroba grozi zdrowiu matki dziecka.

Sponsorowane

Przypomnijmy, że 22 października TK orzekł, że przepis dopuszczający aborcję w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby, która zagraża jego życiu nie jest zgodny z konstytucją.

Dzisiejsze uzasadnienie podtrzymuje ten wyrok.

Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny.

– czytamy w uzasadnieniu TK

Konsekwencje uzasadnienia TK

Sponsorowane

Niedługo po publikacji uzasadnienia przez Trybunał Konstytucyjny na profilu Centrum Informacyjnego Rządu na Twitterze pojawił się komunikat, że “zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw”. Oznacza to, że od tego momentu przerwanie ciąży będzie legalne tylko gdy:

 • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy),
 • duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki,
 • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (4 ust. 1pkt 3):
  • ciąża jest wynikiem gwałtu,
  • ciąża jest wynikiem kazirodztwa,
  • ciąża jest wynikiem pedofilii.

Reakcja Strajku Kobiet

Ogólnopolski Strajk Kobiet w ramach reakcji na ogłoszenie uzasadnienia wyroku ws. aborcji natychmiast zapowiedział protest przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego.

O 18.30 Warszawę zapraszamy pod budynek Trybunału, a wszędzie indziej – wg Waszego uznania.

– piszą aktywistki.
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

Jeden komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Wielki powrót zimy i mrozów w lutym? Może być jeszcze gorzej niż w styczniu!

   Aptekarz celowo uszkodził setki szczepionek przeciwko COVID-19. Preparatem zaszczepiono 57 osób