Koronawirus zaczyna objawiać się po 4-5 dniach. Takie założenie stosuje się powszechnie do oceny stanu zdrowia potencjalnych zarażonych. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach okres inkubacji potrafi przekroczyć 14 dni!
Najnowsze dane statystyczne zebrane od tysięcy zakażonych w Chinach wprawiają naukowców w zakłopotanie. Do tej pory zakładało się, że okres inkubacji wirusa wynosi średnio około 4-5 dni. Z zebranych danych wynika, że okres ten jest o wiele bardziej zróżnicowany.
Okres inkubacji wirusa COVID-19 to czas, który mija od momentu zainfekowania organizmu do pojawienia się pierwszych objawów choroby. Wiadomo, że ten czas jest zależny od danego organizmu, jednak wiedza na temat jego długości średnich i maksymalnych jest zasadnicza w ocenie dynamiki rozprzestrzeniania się epidemii i wskaźnika R0 (wskaźnik reprodukcji wirusa).

Dłuższy okres inkubacji
W ostatniej publikacji na łamach “Science Advances” pojawia się analiza okresu inkubacji przeprowadzona na największej jak do tej pory próbie przypadków.
Naukowcy ustalili, że mediana okresu inkubacji (wartość środkowa) wynosiła 7,76 dnia, podczas gdy średni okres inkubacji (średnia statystyczna) wynosił 8,29 dnia. Jednak w niektórych przypadkach okres inkubacji był znacznie dłuższy.
Dla 10% osób okres inkubacji przekraczał 2 tygodnie (14,28 dnia), a w 1% przypadków szacowany okres inkubacji był dłuższy niż 20 dni.
Najmłodszą osobą objętą badaniem było 6-miesięczne dziecko, najstarsza zaś miała 86 lat. Jednak autorzy nie znaleźli dowodów na to, że okres inkubacji COVID-19 zależy od wieku.
Jeśli istnieją przypadki, u których okres inkubacji przekracza 2 tygodnie, to trwająca 2 tygodnie kwarantanna jest dla nich nieskuteczna. Jeśli statystyki z publikacji Science Advances można przełożyć na globalną skalę to okazuje się, że co 10 osoba zarażona wirusem mimo odbytej kwarantanny może ciągle zarażać.