w ,

Okres inkubacji SARS-CoV-2 może być dłuższy niż kwarantanna! Do tej pory zakładano 4-5 dni

Koronawirus zaczyna objawiać się po 4-5 dniach. Takie założenie stosuje się powszechnie do oceny stanu zdrowia potencjalnych zarażonych. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach okres inkubacji potrafi przekroczyć 14 dni!

Sponsorowane

Najnowsze dane statystyczne zebrane od tysięcy zakażonych w Chinach wprawiają naukowców w zakłopotanie. Do tej pory zakładało się, że okres inkubacji wirusa wynosi średnio około 4-5 dni. Z zebranych danych wynika, że okres ten jest o wiele bardziej zróżnicowany.

Okres inkubacji wirusa COVID-19 to czas, który mija od momentu zainfekowania organizmu do pojawienia się pierwszych objawów choroby. Wiadomo, że ten czas jest zależny od danego organizmu, jednak wiedza na temat jego długości średnich i maksymalnych jest zasadnicza w ocenie dynamiki rozprzestrzeniania się epidemii i wskaźnika R0 (wskaźnik reprodukcji wirusa).

Dłuższy okres inkubacji

W ostatniej publikacji na łamach “Science Advances” pojawia się analiza okresu inkubacji przeprowadzona na największej jak do tej pory próbie przypadków.

Sponsorowane

Naukowcy ustalili, że mediana okresu inkubacji (wartość środkowa) wynosiła 7,76 dnia, podczas gdy średni okres inkubacji (średnia statystyczna) wynosił 8,29 dnia. Jednak w niektórych przypadkach okres inkubacji był znacznie dłuższy.

Dla 10% osób okres inkubacji przekraczał 2 tygodnie (14,28 dnia), a w 1% przypadków szacowany okres inkubacji był dłuższy niż 20 dni.

Najmłodszą osobą objętą badaniem było 6-miesięczne dziecko, najstarsza zaś miała 86 lat. Jednak autorzy nie znaleźli dowodów na to, że okres inkubacji COVID-19 zależy od wieku.

Jeśli istnieją przypadki, u których okres inkubacji przekracza 2 tygodnie, to trwająca 2 tygodnie kwarantanna jest dla nich nieskuteczna. Jeśli statystyki z publikacji Science Advances można przełożyć na globalną skalę to okazuje się, że co 10 osoba zarażona wirusem mimo odbytej kwarantanny może ciągle zarażać.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Markiewicz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Dramatyczny wpis burmistrza. Realia życia z koronawirusem, których nie akceptuje

   11-letni chłopiec z Nigerii otrzymał stypendium od nowojorskiej szkoły po tańcu w kałuży