w ,

Nowe zalecenia WHO: Zakrywanie ust i nosa również w domu?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca zakrywanie ust i nosa również w domu, gdy przychodzą do nas goście.

Sponsorowane

2 grudnia WHO wydało oświadczenie o publikacji nowych wytycznych dotyczących walki z COVID-19 i zakrywania ust i nosa. Zgodnie z nimi maseczki lub inne metody zasłaniające usta i nos powinny być stosowane we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywa conajmniej kilka osób o ile ich wentylacja [tych pomieszczeń] nie została oceniona jako “wystarczająca”, a ze względu na ich rozmiar nie możemy zachować 1-metrowego dystansu. Tym samym zalecenie to dotyczy również pomieszczeń w naszych domach, które nie spełniają warunków (oczywiście należy jednocześnie pamiętać o obecnym reżimie sanitarnym – możemy zaprosić maksymalnie 5 osób).

Udowodnione działanie maseczek?

WHO wydaje zalecenia, z których jasno wynika, że maseczki powinny być konsekwentnie stosowane, jednak równocześnie stoi na stanowisku, że korzyści noszenia maseczek ochronnych nie zostały jednoznacznie udowodnione.

Jak dotąd mamy tylko ograniczone oraz sprzeczne ze sobą dowody naukowe dotyczące skuteczności stosowania maseczek przeciw Sars-CoV-2.

– podaje organizacja WHO
Sponsorowane

W listopadzie opublikowano badanie z udziałem 4862 osób. Część z nich miała regularnie nosić maseczki, a cześć nie. Okazało się, że badanie pod kątem infekcji wirusem Sars-Cov-2 nie wykazało żadnych różnic. Przy badaniach prowadzonych na mniejszą skalę udało się wyciągnąć wnioski o zredukowanym ryzyku zakażenia w przypadku stosowania maseczek.

Prowadzono również badania, które miały na celu porównać regiony, na których społeczeństwo stosowało się do zaleceń dotyczących noszenia maseczek, do tych w których reżim sanitarny nie był tak bardzo przestrzegany. W pierwszym przypadku stwierdzono, że zakrywanie ust i nosa przyczyniło się do spadku zachorowań na COVID-19.

WHO zaznacza również, że ważne jest aby nieużywane maseczki przechowywane były w czystych torebkach plastikowych. Noszenie ich na nadgarstku czy ściągniętych pod brodę mija się z celem.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Aleksandra Gwóźdź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   6 grudnia będzie niedzielą handlową! Andrzej Duda podpisał nowelizację

   Urodziny Radia Maryja to sprawa dla sanepidu i prokuratury