w ,

Nowe zalecenia WHO: Zakrywanie ust i nosa również w domu?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca zakrywanie ust i nosa również w domu, gdy przychodzą do nas goście.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

2 grudnia WHO wydało oświadczenie o publikacji nowych wytycznych dotyczących walki z COVID-19 i zakrywania ust i nosa. Zgodnie z nimi maseczki lub inne metody zasłaniające usta i nos powinny być stosowane we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywa conajmniej kilka osób o ile ich wentylacja [tych pomieszczeń] nie została oceniona jako “wystarczająca”, a ze względu na ich rozmiar nie możemy zachować 1-metrowego dystansu. Tym samym zalecenie to dotyczy również pomieszczeń w naszych domach, które nie spełniają warunków (oczywiście należy jednocześnie pamiętać o obecnym reżimie sanitarnym – możemy zaprosić maksymalnie 5 osób).

Udowodnione działanie maseczek?

WHO wydaje zalecenia, z których jasno wynika, że maseczki powinny być konsekwentnie stosowane, jednak równocześnie stoi na stanowisku, że korzyści noszenia maseczek ochronnych nie zostały jednoznacznie udowodnione.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Jak dotąd mamy tylko ograniczone oraz sprzeczne ze sobą dowody naukowe dotyczące skuteczności stosowania maseczek przeciw Sars-CoV-2.

– podaje organizacja WHO

W listopadzie opublikowano badanie z udziałem 4862 osób. Część z nich miała regularnie nosić maseczki, a cześć nie. Okazało się, że badanie pod kątem infekcji wirusem Sars-Cov-2 nie wykazało żadnych różnic. Przy badaniach prowadzonych na mniejszą skalę udało się wyciągnąć wnioski o zredukowanym ryzyku zakażenia w przypadku stosowania maseczek.

Prowadzono również badania, które miały na celu porównać regiony, na których społeczeństwo stosowało się do zaleceń dotyczących noszenia maseczek, do tych w których reżim sanitarny nie był tak bardzo przestrzegany. W pierwszym przypadku stwierdzono, że zakrywanie ust i nosa przyczyniło się do spadku zachorowań na COVID-19.

WHO zaznacza również, że ważne jest aby nieużywane maseczki przechowywane były w czystych torebkach plastikowych. Noszenie ich na nadgarstku czy ściągniętych pod brodę mija się z celem.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

To Cię zainteresuje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Napisane przez Aleksandra Gwóźdź

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

6 grudnia będzie niedzielą handlową! Andrzej Duda podpisał nowelizację

Urodziny Radia Maryja to sprawa dla sanepidu i prokuratury