Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn nauczony doświadczeniem i bogatszy o niedostępną wcześniej wiedzę na temat COVID-19 nie będzie już zamykał sklepów. Lockdown jest też kwestionowany w Szwajcarii.
Podczas kampanii wyborczej w Bottrop niemiecki minister zdrowia Jens Spahn stał się samokrytyczny. Uważa, że z perspektywy czasu niektóre zakazy były zbyt drastyczne: „Przy dzisiejszej wiedzy nie można już zamykać fryzjerów ani sklepów. To się więcej nie powtórzy.”
W Szwajcarii słychać podobne głosy
„Byłoby dobrze, gdyby Rada Federalna krytycznie przeanalizowała podjętą wówczas decyzję” – mówi profesor ETH Didier Sornette, profesor na Katedrze Ryzyka Przedsiębiorczości w szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Zurychu. Gratuluje też Jensowi Spahnowi przyznania się do błędów: „Spowiedź jest mile widziana, nawet jeśli jest trochę za późno”.
Sornette ostro skrytykował niektóre decyzje: „Rząd i społeczeństwo wpadły w przesadną panikę – rezultatem były niedopracowane środki zapobiegawcze. Lockdown zakładający zamknięcie wszystkich sklepów, restauracji i szkół była irracjonalny”. Taki środek miałby sens tylko przy bardzo szybkiej reakcji, jednak restrykcje pojawiły się zbyt późno.
Sornette podkreśla jednak, że to wcale nie oznacza aby nie podejmować żadnych środków. „Powinniśmy byli chronić grupy ryzyka i postępować zgodnie z planem pandemicznym”. Wówczas wystarczające byłyby umiarkowane środki, które są stosowane obecnie.
„Dostępne fakty są miarodajne”
Dyrektor ds. Zdrowia Thomas Weber (Szwajcaria) bronił ówczesnej polityki:
W momencie podejmowania decyzji decydujące są fakty dostępne w tym czasie. Liczba nowych infekcji i hospitalizacji na początku marca wzrastała wykładniczo, a system opieki zdrowotnej był zagrożony przeciążeniem. Z perspektywy czasu i posiadanej wiedzy działania były konieczne i prawidłowe. Obecnie, dzięki większej wiedzy na temat wirusa w przyszłości stosowane będą mniej drastyczne środki.
Radny federalny Alain Berset powiedział na środowej konferencji prasowej, że zawsze starali się podejmować proporcjonalne środki. Właśnie to teraz zrobią, otwierając stadiony wcześniej niż inni.