w

Legenda Solidarności – Henryk Wujec nie żyje. “Przedobry człowiek, uczciwy do bólu”

Henryk Wujec, działacz opozycji PRL i uczestnik obrad Okrągłego Stołu, zmagał się z ciężką chorobą. Legendę “Solidarności” żegnają politycy, działacze i dziennikarze. O śmierci działacza Solidarności poinformowała na Twitterze Janina Ochojska:

Sponsorowane

Informację potwierdziła rodzina działacza Solidarności. “Dziś nad ranem umarł mój Tata, Henryk Wujec. Był odważnym, mądrym i bardzo dobrym człowiekiem” – przekazał Paweł Wujec.

Człowiek legenda – Henryk Wujec

Henryk Wujec urodził się w 1940 roku. W 1970 roku ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Nie minęło 6 lat i zaangażował się w pomoc robotnikom z Ursusa, którzy byli represjonowani za udział w wydarzeniach czerwca 1976.

W 1980 roku Wujec wstąpił do NSZZ “Solidarność” gdzie zasiadał we władzach krajowych związku. Od 13 grudnia 1981 do września 1982 był internowany i więziony. W latach 1988-1990 był sekretarzem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. W 1989 brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. pluralizmu związkowego.

Sponsorowane

Następnie sprawował funkcję posła na sejm. W rządzie Jerzego Buzka był wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi. W 2010 roku został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych. W 2012 roku powołano go do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a rok później do Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Stan zdrowia Henryka Wujca pogorszył się niedawno

Wujec walczył z chorobą już od jakiegoś czasu. Jego stan był na tyle dobry, że wziął udział w ostatnich wyborach, jednak podczas drugiej tury znajdował się już w szpitalu. W sierpniu jego stan pogorszył się a 11 sierpnia Unia Demokratyczna informowała o mszy za zdrowie Henryka Wujca.

Henryka Wujca pożegnał szereg polityków, działaczy i dziennikarzy. Oto pożegnanie niektórych z nich:

Sponsorowane

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Olek Żak

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Tęczowa flaga zawisnęła na krzyżu na Giewoncie

   W bananach z Biedronki znaleziono kokainę. Sieć wydała oświadczenie