w

Strażnicy miejscy pukają do drzwi między 6 a 22. Co jeśli im nie otworzysz?

Na terenie miasta Leszna rozpoczęły się niezapowiedziane kontrole domowych palenisk. Oznacza to, że funkcjonariusze mogą zapukać do drzwi między godziną 6 a 22. Czy będą sprawdzać wszystkich? Raczej tylko te gospodarstwa. gdzie istnieje podejrzenie, że lokatorzy palą śmieciami czy innymi niedozwolonymi środkami. Co jeśli nie wpuszczą strażników do domu? Czy grożą za to jakieś konsekwencje?

Sponsorowane

Uchwały antysmogowe weszły w życie. Państwo organizowało również liczne kampanie na temat rodzajów paliw i ich wpływie na stan powietrza. Mimo to ludzie nadal za nic mają prawo i palą śmieciami oraz słabej jakości materiałem opałowym. Tak niestety dzieje się w całej Polsce. Straż miejska w Lesznie postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Zwiększono liczbę niezapowiedzianych kontroli w gospodarstwach domowych, co do których istnieje podejrzenie, że nie stosują się do panujących zasad.

Twitter

Niezapowiedziane kontrole

Ponoć w zeszłym miesiącu miało odbyć się aż czterysta kontroli. Z tego osiem gospodarstw zostało ukaranych mandatem.

Sponsorowane

Kontrolujemy nie tylko miejsca wskazane przez mieszkańców Leszna. Pukamy do drzwi domów, gdy patrol zauważy niepokojące rzeczy – wyjaśnia Dominik Sadowski, komendant straży miejskiej w Lesznie.

O jakich niepokojących rzeczach mowa? Przeważnie są to kłęby czarnego dymu, który unosi się nad posesją. Jednak nie zawsze jest to jednoznaczne z tym, że mieszkaniec pali śmieciami. Okazuje się, że taka sytuacja następuje również wtedy, gdy jest zimno, a właściciel posesji dopiero rozpala w piecu ogień.

Twitter

Co innego, gdy poza dymem pojawia się smród. Mowa o tym charakterystycznym zapachu dla przepuszczania przez komin na przykład plastikowych odpadów czy elementów z drewna pokrytych farbą lub lakierem. Spalanie tego typu rzeczy uwalnia do atmosfery niebezpieczne i rakotwórcze substancje.

Jeśli straż miejska zapuka do drzwi, właściciel ma obowiązek udostępnić kotłownię. Kontrole mogą odbywać się bez zapowiedzi w godzinach od 6 do 22.

“Palenie odpadów jest wykroczeniem, które może zakończyć się mandatem w wysokości do 500 zł lub skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie”.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Markiewicz

46 komentarze