w , ,

Jest decyzja rządu. Pensja minimalna dużo niższa niż zapowiadano przed wyborami!

Ani 3 100zł brutto, ani 3 000zł, które obiecywał PiS przed wyborami. Równolegle z głosowaniem nad podwyżkami dla parlamentarzystów, pracowano nad projektem podwyżek pensji minimalnych od 2021 roku.

Sponsorowane

Czy obietnice przed wyborami okazały się zwykłą kiełbasą wyborczą? Na nic negocjacje i obietnice – Polacy, którzy zarabiają najniższą krajową mogą liczyć na podwyżki. Jednak w odróżnieniu od osób w rządzie i na wysokich stanowiskach w kraju nie mogą liczyć na podwyżki rzędu 40-50%. Z projektu rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że minimalne wynagrodzenie brutto wzrośnie o nieco ponad 7% (z 2 600 zł do 2 800 zł brutto). Stawka godzinowa wzrośnie z 18,00 zł do 18,30 zł brutto (czyli o około 1,6%).

Jakie były obietnice?

Jeszcze rok temu, przed wyborami parlamentarnymi PiS obiecywał wzrost minimalnego wynagrodzenia do poziomu 3 000 zł brutto. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała ten scenariusz. OPZZ z kolei postulował o podniesienie płacy minimalnej do poziomu 3100 zł brutto, twierdząc, że pracownicy nie mogą płacić za kryzys wywołany przez pandemię. Negocjacje ze związkami zawodowymi trwały, jednak nie udało się dojść do porozumienia. I choć rząd ma jeszcze czas na podjęcie decyzji (do 15 września), w obliczu braku osiągnięcia kompromisu, postanowił zadecydować nie czekając na terminy. 

Pensja minimalna “na rękę”

Sponsorowane

Szacuje się, że ponad 1,5 miliona ludzi pracuje obecnie na pensję minimalną.

Wprowadzenie projektowanej zmiany zwiększy dochody z pracy osób otrzymujących wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, co przyczyni się również do poprawy sytuacji finansowej gospodarstw  domowych tych osób (dotyczy to także osób starszych lub niepełnosprawnych).

– czytamy w projekcie rozporządzenia. 

Obecna płaca minimalna wynosi 2 600 zł brutto, co daje 1 920 zł na rękę. Od 2021 roku, zgodnie z projektem płaca minimalna wyniesie 2 800 zł brutto, czyli 2 062 zł na rękę. Osoby pracujące na minimalnym wynagrodzeniu mogą liczyć na wzrost pensji na rękę w wysokości 142 zł miesięcznie.

Gdyby płaca minimalna została wprowadzona na poziomie, który obiecywany był rok temu (3 000 zł brutto), pracownicy mogliby liczyć na wzrost wynagrodzenia minimalnego o 283 zł na rękę. Byłby to wzrost o około 15%.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Michał Czaroń

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Utonął wokalista zespołu disco polo. Ratował kolegów podczas wieczoru kawalerskiego

   Ponad 100 tysięcy osób na Marszu Wolności w Mińsku. Historyczna demonstracja